projektor mobilny

Projektor mobilny dla każdego – TOP 10

W ostatnich dwóch, trzech latach na rynku zaczęło się pojawiać coraz więcej niewielkich projektorów przeznaczonych do odtwarzania multimediów z laptopów, a często także smartfonów czy tabletów. Cześć z tych urządzeń ma chiński rodowód, a jedyny wkład firmujących je marek w powstanie urządzenia to naklejenie logotypu. Pojawiło się jednak też kilka interesujących, unikatowych konstrukcji dużych producentów. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając dla siebie projektor?

Najbardziej zaawansowane modele profesjonalnych projektorów pozwalają stworzyć nie tylko imponujące rozmachem kino, ale także organizować konferencje biznesowe, prelekcje i wykłady. Zakres zastosowań mobilnych projektorów jest znacznie skromniejszy i od razu trzeba brać to pod uwagę. Decyduje o tym kilka czynników.

Pierwszy problem to niewielka rozdzielczość natywna – chociaż producenci często starają się sugerować, że ich projektory zapewniają nawet rozdzielczość Full HD, to rzeczywisty rozmiar układów obrazu jest znacznie mniejszy. Najczęściej stosowany to 854 x 480 pikseli, natomiast jakość Full HD to efekt interpolacji, czyli sztucznego skalowania. Wbrew pozorom nie oznacza to automatycznie fatalnej jakości. Projektory o takiej rozdzielczości pozwolą uzyskać obraz o przekątnej do 100–120 cali, chociaż w maksymalnym dopuszczalnym oddaleniu obraz będzie zazwyczaj nieostry. Gdy zmniejszymy obraz do przekątnej ok. 60 cali, jego jakość poprawi się, ale siłą rzeczy zmniejszy to komfort oglądania – skorzysta na tym mniejsza liczba widzów, którzy będą musieli się znaleźć blisko ekranu. Z drugiej strony takie jest właśnie założenie miniaturowych projektorów, one nie są stworzone do wielkich sal. Rozdzielczość 854 x 480 jest porównywalna z jakością DVD, a przecież ten typ nośnika do dziś jest wykorzystywany.

Kolejna sprawa – jasność lampy, podawana najczęściej w lumenach. To jeden z najważniejszych parametrów projektorów, chociaż nie należy go też przeceniać. Najbardziej miarodajną metodą pomiaru lumenów jest procedura zgodna ze standardem określonym przez ANSI, amerykański instytut norm technicznych. Producenci często jednak podają informacje o jasności w lumenach, ale nabywca nie ma pewności, że te dane są zgodne z ANSI i że są miarodajne. Przyjmuje się, że jasność 1000 ANSI lumenów to minimum wymagane do projekcji w pomieszczeniach, które nie są do końca zaciemnione, czyli w salach konferencyjnych, podczas prezentacji i na wykładach. Projektory mobilne zazwyczaj mają jasność o wiele niższą, niekiedy na poziomie 100 lumenów, więc ta różnica określa też ich przeznaczenie. Urządzenia te nadają się do tego, by w domku na działce wyświetlić film dla swojej rodziny, za to nie sprawdzą się jako narzędzie handlowca czy biznesmena prezentującego klientowi ofertę w lekko tylko przyciemnionym biurze. Z drugiej strony niska jasność nie powinna stanowić czynnika przekreślającego projektor, bo nawet 100 lumenów w odpowiednich warunkach zapewni w miarę dobry komfort oglądania.

projektor mobilny

Obok jasności istotnym czynnikiem jest kontrast, który często jednak jest pomijany przez producentów w specyfikacjach sprzętu. Ponadto istnieją dwie główne metody pomiaru – ANSI oraz on-off, oczywiście różniące się wynikami, które trudno przeliczyć. Kontrast rekompensuje niską jasność lamp, więc np. urządzenie o jasności 100 lumenów i kontraście 1000:1 (ANSI) zapewni szczegółowy i wyraźny obraz. Podana wartość kontrastu to minimum, jakie przyjmuje się przy wyborze projektora biznesowego, a więc do prezentacji w pomieszczeniach, do których dociera światło. Projektory mobilne, przeznaczone do wyświetlania multimediów w zaciemnionych salach, zapewniają zazwyczaj kontrast rzędu 500:1–800:1, co też jest wartością gwarantująca minimum komfortu.

Kolejny czynnik istotny podczas kupna projektora, choć mniej ważny w wypadku modeli mobilnych, to technologia wyświetlania obrazu. Tu do wyboru mamy dwa główne rozwiązania: LCD i DLP. O ile w dużych projektorach są to niekiedy dość skomplikowane systemy, które generują obraz o specyficznych cechach, tak w wypadku modeli mobilnych są stosowane prostsze układy, a różnice między nimi nie są tak bardzo istotne. Najtańsze, miniaturowe projektory LCD zazwyczaj wykorzystują do generowania obrazu niewielkie matryce LCD, które jak w telefonach, są podświetlane diodami LED. Generowany przez nie obraz ma na ogół żywe, jasne kolory, ale słabą czerń. Matryce LCD są też narażone na wypalanie się pikseli oraz wykazują większą podatność na zanieczyszczenia, które rzutują na jakość obrazu. Z kolei projektory DLP bazują na specjalnym chipie, który w dużych modelach tworzy system projekcji wraz z mocną lampą i filtrem RGB. W urządzeniach mobilnych jest stosowane prostsze połączenie DLP i podświetlenia LED. Technologia DLP pozwala uzyskać w teorii lepszą czerń, chociaż zapewnia niższe jasność i kontrast, a ponadto nie jest podatna na wypalenia pikseli i lepiej chroni przed kurzem. W praktyce, w wypadku miniprojektorów, różnice między tymi technologiami się zacierają. Zaletą stosowanego w obu rozwiązaniach podświetlenia LED jest duża żywotność – zazwyczaj jest to 20 tys. godzin pracy, do 30 tys. w trybie oszczędzania energii.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Część mobilnych projektorów jest wyposażona we wbudowane akumulatory, co pozwala skorzystać z nich bez dodatkowego źródła prądu. Przed zakupem należy się też zastanowić, jaki sposób łączenia najbardziej nam odpowiada – standardem jest HDMI do połączeń z laptopem, ale niektóre modele pozwalają też na łączność przez Wi-Fi, co przyda się podczas odtwarzania filmów ze smartfonu lub tabletów. Warto pomyśleć też o dodatkowych głośnikach – te wewnętrzne są zazwyczaj zbyt ciche i prawdopodobnie będą je zagłuszać głośno pracujące wentylatory projektora. Podłączenie dodatkowych głośników okaże się więc koniecznością, przy czym większa część modeli daje taką możliwość tylko przy wykorzystaniu wyjścia jack, a nie Bluetooth.

Mobilne projektory LED – co w sklepach

Poniżej prezentujemy 10 modeli mobilnych projektorów stanowiących przekrój rynku – od najtańszych urządzeń z dyskontów po markowe produkty w cenie flagowego smartfonu. To oczywiście tylko wycinek tego, co można znaleźć na sklepowych półkach, są to propozycje warte uwagi, także ze względu na cenę, chociaż nie znaczy to, że absolutnie najlepsze.

Hykker Vision 130

projektor mobilny

Vision 130 to jeden z najtańszych projektorów na rynku. Początkowo był sprzedawany wyłącznie w sieci sklepów Biedronka. Urządzenie bazuje na chińskim, tanim projektorze Unic U40, który kusi wielu amatorów kina niską ceną i wysokimi, chociaż nie do końca wiarygodnymi parametrami. Hykker Vision 130 ma natywną rozdzielczość 800 x 480 pikseli, a osiągana przez niego jasność wynosi 110 lumenów. Zaletą Visiona 130 jest solidny zestaw portów: jest wejście HDMI, wejście AV, czytnik kart SD, dwa porty USB 2.0 (jeden służy do ładowania urządzeń zewnętrznych) i wejście RGB VGA. Pozwala to na podłączenie komputera, odtwarzacza DVD czy konsoli do gier. Urządzenie jest też w stanie odczytać pliki AVI, MP4 i MKV zapisane na karcie pamięci lub pendrivie. Głośnik o mocy 2W może nie każdego satysfakcjonować, więc lepiej podłączyć projektor do głośnika przez wyjście 3,5 mm. Sterowanie zestawem ułatwia pilot podczerwieni. Urządzenie waży 1,2 kg.

Hykker Vision 130 to ciekawy projektor, który pozwoli na weekendowym wyjeździe obejrzeć filmy i seriale, jednak trudno polecać ten model prawdziwym miłośnikom kina. Może to być za to ciekawy gadżet dla dzieci.

Cena: 200–299 zł.

Goclever Cineo Focus 2

projektor mobilny

Projektor firmy Goclever przypomina z zewnątrz Hykkera Vision 13, jakby oba urządzenia wyszły z jednej fabryki. Focus 2 jest jednak nieco mniejszy, lżejszy (waży ok. 900 g), różni się też parametrami. Sygnał wideo w produkcie Goclevera jest generowany przez panel LCD 4” z podświetleniem LED, co pozwala uzyskać obraz o rozmiarze 17–67 cali. Natywna rozdzielczość projektora wynosi 800 x 480, deklarowana przez producenta jasność to 1350 lumenów, a więc bardzo wysoka jak na tę klasę sprzętu, natomiast kontrast to już skromniejsze, ale wciąż dobre 600:1. Żywotność lampy została obliczona na 20 tys. godzin. Do projektora można podłączyć źródła sygnału za pomocą portów HDMI, AV, VGA, można też skorzystać z nośników USB lub kart SD i bezpośrednio z nich odtwarzać filmy. Jeżeli wewnętrzny głośnik okaże się niewystarczająco mocny, można wykorzystać wyjście jack 3,5 mm i podłączyć tam dodatkowy zestaw dźwięków. Ponieważ Cineo Focus 2 nie ma wbudowanej baterii, wymaga stałego zasilania. Sterowanie umożliwia pilot podczerwieni. Podobnie jak inne projektory LED z najniższej półki cenowej, Goclever Cineo Focus 2 sprawdzi się do okazyjnego oglądania filmów czy zdjęć, lecz trzeba mieć przy tym świadomość, że obraz nie zapewni kinowej ostrości i głębi.

Cena: 349 zł.

Overmax MultiPic 2.3

projektor mobilny

MultiPic 2.3 nie jest projektorem w pełni mobilnym, ponieważ wymaga stałego zasilania, ale stosunkowo niewielkie rozmiary i waga (1 kg) sprawiają, że można go zabrać z sobą w każdą podróż. Optycznym sercem Overmaksa MultiPic 2.3 jest wyświetlacz LCD 5’’ o trójsoczewkowym obiektywie, który pozwala uzyskać obraz w rozmiarze aż do 130 cali, z kontrastem 800:1 i jasnością 1200 lumenów. Żywotność lampy LED producent określa na 35 tys. godzin, co gwarantuje prawie cztery lata oglądania bez przerwy. Natywna rozdzielczość projektora wynosi 800 x 480. MultiPic 2.3 został wyposażony w funkcję manualnej korekcji trapezowej obrazu. Do urządzenia można się podłączyć ze smartfonu lub tabletu za pomocą Wi-Fi, nie zabrakło też złącza HDMI. Co więcej, dzięki złączu USB projektor pozwala na odtwarzanie filmów z plików bezpośrednio z pendrive’a lub karty pamięci SD.

Overmax MultiPic 2.3 jest ponadto wyposażony w głośniki stereo, a całość jest sterowana za pomocą pilota.

Cena: 349 zł.

VORDON Di1024 DVB-T

projektor mobilny

Di1024 DVB-T to bardzo ciekawy projektor o wadze 500 g, który może być swobodnie przenoszony i używany w różnych warunkach, pod warunkiem, że będzie tam źródło prądu. Układ optyczny bazuje na lampie LCD TFT 2,4” oraz trzech szklanych soczewkach o ręcznie regulowanej ostrości, co daje jasność 60 lumenów przy kontraście 1000:1. Natywna rozdzielczość to niewielkie 480 x 320 pikseli, ale projektor poradzi sobie z prawidłowym wyświetleniem filmów do 1080p. Rozmiar uzyskiwanego w ten sposób obrazu mieści się w przedziale 20–100 cali. Żywotność lampy producent określa na 50 tys. godzin.

Do projektora można się podłączyć na kilka sposobów: za pomocą złącza HDMI, przez wejście RCA VGA lub wejście AV-IN, urządzenie czyta także pliki wideo z nośników USB i kart pamięci SD. Jeżeli głośnik o mocy 2 W okaże się niewystarczający, można podłączyć głośniki zewnętrzne przez wyjście jack 3,5 mm. Urządzenie jest sterowane za pomocą pilota.

Wyjątkową cechą tego modelu jest wbudowany tuner telewizji cyfrowej DVB-T. Wystarczy podłączyć antenę do gniazda na boku obudowy i można oglądać programy TV. Do wyboru jest też bliźniaczy model VORDON Di1024 bez dodatku tunera.

Cena: 379 zł, wersja bez DVB-T: 299 zł.

FOREVER MLP-500

projektor mobilny

Przenośny projektor FOREVER MLP-500 to uniwersalny model z Androidem. Wysoki poziom jasności 1000 lumenów i kontrast 2500:1 sprawiają, że urządzenie sprawdzi się do oglądania filmów, ale także jako narzędzie biznesowych prezentacji. Projektor pozwala uzyskać obraz o przekątnej od 30 do 120 cali i w natywnej rozdzielczości 854 x 480. Projektor oferuje automatyczną regulację efektu trapezu. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi o pojemności 5000 mAh urządzenie może przepracować trzy godziny. MLP-500 ma wbudowany głośnik o niewielkiej mocy 1 W.

FOREVER MLP-500 jest wykonany z wykorzystaniem technologii DLP, a elementem emitującym światło są tutaj diody LED o żywotności do 20 tys. godzin.

Urządzenie wyposażono w dwa porty USB oraz czytnik kart microSD. Jest także Wi-Fi, które zapewnia połączenie z komputerem lub smartfonem. Współpracę z zewnętrznymi akcesoriami zapewnia Bluetooth. Zabrakło jednak wejścia HDMI, co przekreśla najbardziej klasyczne połączenie z komputerem. Jest za to wyjście w tym standardzie. Pozwala ono zamienić podłączony do MLP-500 monitor lub telewizor w Smart TV. Jak to możliwe? FOREVER MLP-500 pracuje pod kontrolą systemu Android. Daje to możliwość instalowania dodatkowych gier i aplikacji przewidzianych dla tego systemu.

Cena: od 750 zł.

Acer C101i

projektor mobilny

Projektor firmy Acer to jedno z najmniejszych urządzeń w naszym zestawieniu – waży zaledwie 265 g, można je więc bez problemów zabrać z sobą do plecaka czy torby. Lampa LED zapewnia do 30 tys. godzin pracy, a obraz jest generowany za pomocą układu DLP. Rozdzielczość natywna C101i to wręcz standardowe dla ultramobilnych projektorów 854 x 480, jasność to z kolei 150 lumenów, a współczynnik kontrastu to niezłe 1200:1. Maksymalna przekątna uzyskiwanego obrazu wynosi 100 cali. Acer C101i jest wyposażony w dwa porty HDMI, które służą do przesyłania obrazu, a także złącze USB i wyjście liniowe audio. Za dźwięk odpowiada jeden głośnik o mocy 1W. Bateria o pojemności 400 mAh zapewni do dwóch godzin pracy.

Projektor może się przydać zwłaszcza tym użytkownikom, którzy poszukują bardzo lekkiego i niewielkiego urządzenia do wieczornego oglądania filmów lub przeglądania zdjęć.

Cena: 999 zł.

ASUS ZenBeam E1

projektor mobilny

ZenBeam E1 to niewielki i lekki (307 g) projektor LED, który zmieści się nawet w kieszeni. Urządzenie przyciąga wzrok efektownym wzornictwem i solidną obudową ze szczotkowanego aluminium. Można za jego pomocą wyświetlać obraz o wielkości do 120 cali i natywnej rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Dzięki złączu HDMI/MHL zapewnia współpracę ze smartfonami, tabletami, laptopami czy konsolami do gier. ASUS ZenBeam E1 jest również kompatybilny z mikrokomputerami USB, takimi jak chromebit czy vivostick, z których można oglądać filmy i seriale.

Diodowe (Eco-LED) źródło światła w ZenBeamie E1 ma niewielką jasność 150 lumenów, ale nie należy się tylko tym sugerować. Jakość obrazu poprawiają niezły kontrast (3500:1) oraz technologia DLP IntelliBright, która zwiększa jasność i kontrast nawet o 30%, przy równoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 50%. Nie zabrakło automatycznej korekcji zniekształceń trapezowych. Trwałość lamp została określona na 30 tys. godzin. Odpowiednią jakość dźwięku zapewnia zintegrowany głośnik 2 W z technologią ASUS SonicMaster. Wbudowany akumulator 6000 mAh gwarantuje pięć godzin pracy, jest też zasilanie sieciowe. Urządzenie działa także jako power bank, zasilając podłączony smartfon czy tablet.

Cena: 1285 zł.

ViewSonic M1

projektor mobilny

Kieszonkowy projektor marki ViewSonic zwraca uwagę niewielkimi rozmiarami i nietypową budową. Ważące 750 g urządzenie jest umieszczone na praktycznej nóżce Smart Stand, która pozwala na obrót w zakresie 360°, można więc niemal dowolnie zorganizować swoje przenośne kino. Podczas transportu, po złożeniu, nóżka chroni obiektyw. Źródłem obrazu jest przetwornik DLP z podświetleniem LED. Całość zapewnia żywotność 30 tys. godzin. Rozdzielczość projektora wynosi 854 x 480, jasność 250 lumenów, kontrast mierzony metodą on-off wynosi 120 000:1. Pozwala to uzyskać obraz o wielkości od 24 do 100 cali. Projektor zapewnia manualną kontrolę efektu trapezowego. Do podłączenia ViewSonica M1 możemy wykorzystać port HDMI lub USC typu C (z opcją ładowania podłączonego urządzenia), jest też port USB A do komunikacji z komputerem oraz zasilania. Projektor jest ponadto przystosowany do odtwarzania filmów z karty microSD lub wewnętrznej pamięci 16 GB. Nie zabrakło wyjścia jack. W obudowie projektora znalazło się także miejsce na dwa głośniki Harman Kardon, o dużej jak na takie konstrukcje mocy 3W, które pozwalają na stworzenie przestrzennej sceny dźwiękowej. Wbudowana bateria wystarcza na sześć godzin pracy, można też skorzystać z zasilania sieciowego.

ViewSonic M1 nie odbiega parametrami obrazu od najtańszych projektorów mobilnych, ale wyróżnia się obiecującymi głośnikami i pomysłową, praktyczną konstrukcją.

Cena: 1299 zł.

SONY MP-CD1

projektor mobilny

Projektor MP-CD1 firmy Sony to jedna z tegorocznych nowości, pokazana na targach CES 2018. Jest to kompaktowy model o niewielkich wymiarach i wadze 280 g, można go schować do kieszeni lub każdej torby. MP-CD1 wyświetla obraz o przekątnej do 120 cali i natywnej rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Źródłem oświetlenia są lampy LED w połączeniu z technologią DLP IntelliBright o deklarowanym czasie pracy 50 tys. godzin, dające jasność 105 ANSI lumenów przy kontraście 400:1. Projektor pozwala uzyskać obraz o przekątnej od 40 do 120 cali z pionową korektą zniekształceń trapezowych. Źródło sygnału wideo można podłączyć za pomocą HDMI (MHL), urządzenie jest też wyposażone w port USB C, przez który można doładować projektor w czasie projekcji (np. z power banku) oraz port USB A (z funkcją zasilania). Jeżeli wbudowany głośnik 1 W okaże się niewystarczający, można podłączyć głośnik zewnętrzny przez wyjście minijack.

Sony MP-CD1 ma wbudowany akumulator o pojemności 5000 mAh, który zapewnia około dwóch godzin pracy.

Parametry SONY MP-CD1 nie pozwalają na stworzenie imponującego rozmachem kina przenośnego w każdych warunkach, ale zaletami tego projektora są naprawdę małe rozmiary i możliwość zaimprowizowania projekcji niemal w każdych warunkach.

Cena: 1699 zł.

LG PF50KS

projektor mobilny

LG PF50KS to jedna z tegorocznych nowości z linii LG MiniBeam. Urządzenie zapewnia pełną, nie interpolowaną rozdzielczość Full HD 1080p, maksymalną przekątną 100 cali, a jako źródło obrazu wykorzystuje układ DLP. Diody LED w LG PF50KS zapewniają 30 tys. godzin pracy, czyli w przybliżeniu osiem godzin grania dziennie przez 10 lat. Niestety, jasność nie jest tak wysoka, jak można oczekiwać po tak wysokiej półce cenowej, bo wynosi 600 lumenów, choć jest to wartość odpowiednia do zastosowań w ciemnych pomieszczeniach. Kontrast wynosi 100 000:1 – jest to jednak pomiar metodą on/off. Właściwe wyświetlanie obrazu jest gwarantowane przez funkcję pionowej korekty trapezu.

Projektor PF50KS daje kilka możliwości przesyłania sygnału: przez HDMI, przez USB C (z możliwością jednoczesnego ładowania smartfonu) albo bezprzewodowo przez DLNA i Miracast. Można więc niemal bez ograniczeń podłączać do niego urządzenia mobilne. Dzięki Bluetooth projektor łączy się z bezprzewodowymi głośnikami i słuchawkami w tym standardzie. Z kolei standardowy port USB 2.0 pozwala na współpracę urządzenia z klawiaturą lub myszką. Na tym jednak nie koniec funkcji PF50KS – projektor zapewnia dostęp do Internetu przez Wi-Fi lub Ethernet, a dzięki systemowi operacyjnemu webOS można odtwarzać multimedia bezpośrednio, bez dodatkowego źródła, np. z YouTube.

Akumulator pozwala na 2,5 godziny pracy, można też korzystać z zasilania sieciowego. LG PF50KS waży 1 kg.

Cena: 2899 zł.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane