Punkty karne można sprawdzić w aplikacji

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, żeby przed podróżą na święta sprawdzić punkty karne. Można to zrobić online

Tylko w tym roku, od początku stycznia do 10 grudnia, Polacy skorzystali z niej niemal 507 tysięcy razy. To o 145 tysięcy więcej, niż w całym 2018 roku.

Kiedy najczęściej korzystamy z tej możliwości? W lutym (69 615 razy), maju (49 124) i październiku (49 124). Grudzień, czyli czas świątecznych podróży, to kolejny miesiąc, w którym warto skorzystać z tej możliwości. Aby to zrobić należy posiadać profil zaufany.

Technicznie wygląda to w ten sposób

Krok 1: wejście na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybiera się Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: klika się przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Loguje się profilem zaufanym.

Krok 4: Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

Można też uzyskać informację kiedy posiadane punkty znikną. Kiedy dokładnie?

gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),

gdy ukończy się szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Można uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Nie wszyscy wiedzą, że punkty karne możemy podzielić na tymczasowe i aktywne. Tymczasowe to te, za które nie przyjęliśmy mandatu – nie są naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu. Aktywne punkty karne to te, które mamy na koncie.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z konta w dwóch przypadkach – jeżeli suma tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i ma się je krócej niż rok).

Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą zarobić 20.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane