QardioBase, test i recenzja. Inteligentna waga sposobem na zbędne, poświąteczne kilogramy

Po świętach przy stole przybyło Ci kilka kilogramów? Jest na to prosta rada – trzeba zacząć się ruszać. Biegać, ćwiczyć  na siłowni, w najgorszym wypadku dużo chodzić… W utrzymaniu dobrej formy pomóc mogą nie tylko opaski fitness i inne tego typu gadżety ubieralne, monitorujące aktywność, ale także na przykład inteligentna waga. Pod lupę wzięliśmy smart wagę marki QardioBase.

Wraz z pojawieniem się urządzeń ubieralnych coraz chętniej sięgamy po urządzenia, które mogą nam podać dokładne dane na temat naszego stanu zdrowia i kondycji. Kupujemy zegarki z funkcjami kardio, opaski z funkcją monitora aktywności fizycznej czy właśnie inteligentne wagi łazienkowe, które poza wskazaniem aktualnej masy ciała, powiedzą o ciele coś więcej, a przy okazji będą motywować do zdrowego trybu życia.

Urządzenie QardioBase jest właśnie taką wagą, która poza masą ciała jest w stanie określić zawartość tkanki tłuszczowej, wody czy kośćca. Może przy tym rozróżnić członków rodziny, którzy na niej stają, a nawet jako pierwsza waga tego typu, pozwala monitorować rozwój dziecka u kobiet w ciąży.

Pierwsze wrażenie

W zestawie z wagą nie otrzymamy nic poza skromną instrukcją obsługi. Bez instrukcji można by się w wypadku tego urządzenia obyć, bo jego skonfigurowanie i użytkowanie są intuicyjne. Do zasilania używanych jest osiem baterii typu AAA. Sporo jak na sprzęt o – wydawać by się mogło – niewielkich wymaganiach. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że urządzenie zapewnia łączność bezprzewodową, i to nie w jednym standardzie, bo QardioBase pozwala na komunikację ze smartfonem czy tabletem za pomocą Bluetooth, a z internetową chmurą – za pomocą Wi-Fi.

Jednak to nie z powodu łączności z Internetem producent zdecydował się na imponujące rozmiarami zasilanie, a dla zabezpieczenia danych. Chodzi o to, aby podczas wymiany baterii informacje zapisane w pamięci wagi nie wyzerowały się wraz z ich wyjęciem. Dlatego waga ma dwa odrębne banki na baterie.
To, co od razu zastanawia podczas pierwszego uruchomienia QardioBase, to brak wyświetlacza, na którym można by było odczytywać wskazania. Okazuje się jednak, że waga została wyposażona w wyświetlacz LED, który ujawnia się tylko w chwili, gdy urządzenie ma nam coś do zakomunikowania. Diody są ukryte pod białym panelem, dzięki czemu, gdy waga nie pracuje, całość wygląda minimalistycznie i nowocześnie.

Szklany front, okrągła budowa, połyskująca biel świetnie do siebie pasują i sprawiają, że waga może świetnie się komponować z każdym wnętrzem, zwłaszcza tym bardzo wymuskanym i nowoczesnym.

Pierwsze uruchomienie

Do pracy z wagą jest wymagana aplikacja Qardio. Jest to program, za którego pomocą sterujemy wszystkimi smarturządzeniami tego producenta. Pierwszym krokiem jest założenie konta użytkownika. Reszta to już tylko wypełnianie instrukcji wyświetlanych w programie. Konfiguracja trwa dosłownie chwilę i można z urządzenia korzystać.

Waga jest w stanie rozróżnić do osmiu użytkowników. Rozpoznaje ich profile, oczywiście po masie ciała. W razie gdy nasze dzieci ważą podobnie i waga nie będzie wiedziała, kto dokonywał pomiaru, zostaniemy poproszeni o pomoc. Na wadze wyświetlą się nazwy profili, a my stopą będziemy musieli dokonać wyboru. Proste.

Tryb pracy Normal

Użytkownik ma możliwość wybrania jednego z czterech trybów pracy wagi. Może to być Normal, czyli standardowe działanie wagi, która będzie mierzyć masę ciała oraz badać jego skład za sprawą pomiaru bioimpedancji. Ta metoda pozwala na pomiar oddający w miarę rzeczywisty obraz składu ludzkiego ciała. Urządzenie, mierząc oporność impulsu elektrycznego przesyłanego przez wagę, jest w stanie określić zawartość tłuszczu i wody, a także udział procentowy kości czy mięśni. Dzięki wprowadzeniu danych o wzroście użytkownika wylicza również wskaźnik BMI, który choć zawodny, wciąż jest uznawany za wyznacznik zdrowia względem wagi ciała.

Tryb pracy Weight Only

Impuls elektryczny wykorzystywany przez wagę jest naprawdę niewielkiej mocy i dla zdrowego człowieka zupełnie nieodczuwalny. Nie musicie się więc obawiać porażenia prądem czy tego, że pomiar będzie w jakiś sposób nieprzyjemny. Wyjątkiem od tej reguły są użytkownicy, którzy mają wszczepiony rozrusznik serca. W takim wypadku korzystanie z wagi będzie niebezpieczne, bo impuls może zakłócić działanie rozrusznika. Dla takich osób stworzono tryb pracy Weight Only. W tym trybie waga nie będzie wysyłać impulsu, a więc nie będzie także monitorować składu ciała. Będzie to jednak bezpieczniejsze.

Tryb pracy Smart Feedback

W tym trybie pracy pomiary będą wykonywane w całości. Waga będzie nas motywować do dalszej pracy nad sobą i ustawionym przez nas celem. Na ekranie wagi będą wyświetlane ikony. W razie gdy wszystko będzie szło dobrze, to wyświetli się emotka z uśmiechem, a gdy jednak przytyjemy, waga okaże, w podobny sposób, smutek. Ponadto doznania będzie potęgować wibracja, którą poczujemy za sprawą wbudowanego mechanizmu haptycznego.

Dla pań w ciąży

Ostatni tryb pracy to tryb Pregnacy Mode przeznaczony dla kobiet w ciąży. Uruchamiając ten tryb, będziemy musieli wpisać datę zajścia w ciążę oraz termin porodu. Jest także konieczne podanie masy ciała sprzed zajścia w ciążę. By nie denerwować przyszłej mamy nagłym przybieraniem na wadze, producent umożliwił wyłączenie wyświetlania zmierzonej masy na ekranie wagi. Waga tylko się „uśmiechnie” po pomiarze. Dostęp do nich będzie natomiast poprzez aplikację w trybie ciążowym. W czasie korzystania z tego trybu będziemy mogli wyświetlić na wykresie przybierane kilogramy w kolejnych trymestrach, a także dodawać zdjęcia brzuszka czy wyników USG, tworząc tym samym przydatny zapis całej ciąży.
Funkcje ciążowe pojawiają się w coraz większej liczbie wag łazienkowych. Trzeba jednak jasno przyznać, że to waga QardioBase zaoferowała ją jako pierwsza.

Michał Gruszka

WERDYKT
Porównywałem pomiary QardioBase do markowej wagi Fitbit Aria. Były identyczne, co pokazuje, że obie wagi równie dobrze ważą i sprawdzają skład ciała. Dodatkową zaletą QardioBase jest tryb ciążowy. Młodzi rodzice są w stanie wydać mnóstwo pieniędzy na swoją pociechę, co też może sprawić, że chętniej sięgną po ten produkt, tym bardziej że żadne tańsze urządzenie tego typu funkcji ciążowej nie ma. Cena tego modelu to 679 zł. Nie jest to oczywiście tanio jak na wagę, ale zważywszy na dodatkowe funkcje, jest to przystępna kwota.

ZALETY

 • Wiele funkcji pomiarowych
 • Intuicyjna konfiguracja i obsługa
 • Wykrywa nawet osiem różnych osób
 • Tryb dla młodych mam
 • Bardzo dobra aplikacja mobilna
 • Dostęp do pomiarów online
 • Bogate funkcje motywacyjne
 • Dokładne pomiary

WADA

 • Jest nieco niestabilna

QardioBase

 • Waga z pomiarem masy ciała i BMI
 • Pomocna dla matek w ciąży
 • Profile do ośmiu osób
 • Łączność Bluetooth i Wi-Fi
 • Aplikacja mobilna
 • Synchronizacja z chmurą internetową

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Huawei P smart Z – recenzja

8.9/10
8.9/10
Opublikowane przez - 2 września 2019 0
Huawei wprowadził do swojego portfolio pierwszy smartfon z wysuwanym aparatem selfie 16MP, wspieranym przez sztuczną inteligencję. Kamera schowana w obudowie…

Chroń swoją prywatność

Opublikowane przez - 16 maja 2019 0
Problem prywatności to wciąż aktualny temat. Może wydawać się, że za sprawą RODO jesteśmy bezpiecznymi użytkownikami i klientami. Jednak wścibskie…