QNAP TS-231P2 – pamięć do pracy i rozrywki

 

Technologia poszła już tak daleko, że problem ze zbyt dużą ilością plików przestał być problemem. Urządzenia wcale nie są duże, a w dodatku można nimi zarządzać mobilnie

Przy coraz większej ilości przechowywanych danych, coraz trudniej o gromadzenie ich w jednym miejscu. A trzeba jeszcze pamiętać o konieczności robienia co jakiś czas tzw. backupu, czyli kopii zapasowej. Utrata kluczowych plików może być bardzo bolesna, a nie zawsze z uszkodzonego twardego dysku da się wszystko odtworzyć. Trzeba też myśleć o dodatkowych nośnikach danych np. na filmy czy muzykę.

Jednak i na to znalazł się sposób. Coraz łatwiej dostać szybkie i pojemne dyski określane jako serwery NAS (Network-attached storage) i będące de facto naszym prywatnym centrum przechowywania plików. Zgodnie z panującymi trendami można je nie tylko podłączyć do tradycyjnego komputera, albo laptopa, ale także do smartfona, albo tabletu. Oferują też możliwość korzystania z popularnych serwisów chmurowych, co oznacza,  że dostęp do nich możemy mieć z każdego miejsca, gdzie tylko mamy dostęp do internetu. Jedno z takich urządzeń trafiło na testy do redakcji – to QNAP TS-231P2.

Łatwiej się nie da

Na początek kilka słów wyjaśnienia. QNAP NAS TS-231P2 to fizycznie jeden nośnik pamięci, ale posiada 2 niezależne dyski twarde. QNAP ma ofercie modele wyposażone w różną liczbą zatok na dyski – od 1 do nawet kilkunastu z możliwością rozszerzania o dodatkowe, z pomocą tzw. zewnętrznych obudów rozszerzających.

Uruchomienie go jest banalnie proste. W pudełku, oprócz samego NAS-a znajdziemy kabel do zasilania, kabel sieciowy oraz 2 kable HDMI pozwalające na podłączenie NAS-a do wyświetlacza – np. monitora, telewizora czy projektora. Do tego dochodzą 2 gniazda USB 3.0 z tyłu i trzecie z przodu, gdybyśmy chcieli się podłączyć do urządzenia np. zewnętrzny dysk czy pendrive. Po podłączeniu NAS-a do zasilania oraz domowej, bądź firmowej sieci, wystarczy połączyć się z nim z poziomu komputera PC przez przeglądarkę, choć QNAP oferuje też oprogramowanie upraszczające ten proces i rozpocząć prosty proces konfiguracji.

Na tym etapie warto zastanowić się, do czego dokładnie chcemy wykorzystywać urządzenie i odpowiednio je skonfigurować – QNAP doskonale sprawdzi się m.in. jako centralny domowy „magazyn” danych, do którego będziemy mieli dostęp ze wszystkich urządzeń nie tylko komputerów, ale również np. smartfonów, telewizorów, odtwarzaczy audio/wide, ale również jako lokalizacja backupu wszystkich ważnych danych czy jako prywatna chmura, z której korzystać będziemy mogli zarówno lokalnie, jak i zdalnie.

Udanej pracy i zabawy

Możliwość korzystania z urządzenia zarówno z poziomu komputera oraz urządzeń mobilnych jest największą zaletą QNAP TS-231P2. Zostało tak pomyślane, że można z niego korzystać zarówno przez strony WWW, jak i aplikacje mobilne, choć przez przeglądarkę w smartfonie też można go obsługiwać.

Dodatkowo producent przygotował cały szereg aplikacji, które mają ułatwić zarządzanie i zabawę. Wszystkie dostępne są w sklepie Play na system Android, a wiele z nich dostępnych jest również w wersji dla iOS. Z tych, które warto wymienić to QFile, które służy do zarządzania plikami (przeglądanie, zarządzanie, i udostępnianie). Z jego poziomu można np. udostępniać innym użytkownikom pliki przechowywane na pamięciach NAS np. za pośrednictwem usługi myQnapCloud. QSync to aplikacja do synchronizowania plików, pomyślana jako prywatna, bezpieczna i pojemna alternatywa dla usług w rodzaju Dropbox, czy OneDrive. QSirch to z kolei błyskawiczna wyszukiwarka plików na NAS-ie. Nietrudno się domyślić, że QNotes to z kolei aplikacja do tworzenia i synchronizowania notatek, a QContatz do zarządzania kontaktami. Za pomocą aplikacji Notes Station użytkownik może łatwo tworzyć cyfrowe notatki we własnej chmurze prywatnej.

Z mobilnych aplikacji biznesowych znajdziemy także QMailAgent do zarządzania wieloma kontami e-mail, archiwizowania poczty itp. Czy QVR Pro Client, służącą do tworzenia i zarządzania systemu monitoringu wizyjnego.

Dostępne są także aplikacje stricte rozrywkowe. Np. DJ2 Client to aplikacja do odtwarzania mediów, zarządzania playlistami, QManager – do zarządzaniem ustawieniami, statusem, monitorowaniem, aktualizacjami, a Qphoto, Qvideo, Qmusic do korzystania i przeglądania kolekcji multimediów. Qremote to pilot do zdalnego sterowania urządzeniem np. gdy używamy jako odtwarzacza wideo/audio, OceanKTV – aplikacja do obsługi wbudowanego do QNAS systemu karaoke.

QGet służy z kolei do zarządzania pobraniami. Jeśli mamy dużo danych do pobrania, możemy to zrobić z poziomu NAS – „zlecić” przez PC/telefon/tablet pobranie, a następnie tylko czekać, aż urządzenie wykona zadanie i poinformuje nas o tym (a komputer czy smartfon nie muszą być w tym czasie włączone). Dodajmy, że aplikacja obsługuje m.in. pliki .torrent.

Dla kogo NAS?

Producent kieruje model TS-231P2 zarówno do amatorów szeroko rozumianej rozrywki, jak i małych biur, czy firm jednoosobowych. Wyposażony został w energooszczędny dwurdzeniowy procesor Freescale ARM Cortex-A9 1,2 GHz z  prędkością odczytu do 110 MB/s i zapisu do 80 MB/s. Oferowany przez TS-231P2 mechanizm szyfrowania i deszyfrowania zapewnia prędkość transferu powyżej 30 MB/s.

Ceny modelu zaczynają się od 800 zł (cena NAS-a bez dysków).

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane