snapdragon 855

Qualcomm zaprezentował swój pierwszy 7nm SoC – Snapdragon 855

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Qualcomm podczas trwającej właśnie konferencji Snapdragon Tech Summit 2018 – zaprezentował swój najnowszy, flagowy SoC – Snapdragon 855.

Amerykański producent ostatecznie zdecydował się pozostać przy obecnej numeracji i nowy SoC nazwał po prostu Snapdragon 855. Wcześniej spekulowano, że będzie on nosił nazwę Snapdragon 8150.

Snapdragon 855, to pierwszy SoC producenta wykonany w 7nm procesie technologicznym, co powinno przełożyć się nie tylko na lepszą wydajność, ale również dłuższy żywot baterii. W skład procesora wchodzi osiem rdzeni – cztery małe, energooszczędne (1,78 GHz), trzy średnie (2,4 GHz) oraz jeden duży o częstotliwości taktowania 2,84 GHz. Możemy również liczyć na układ graficzny Adreno 640 ze wsparciem nowej technologii – Snapdragon Elite Gaming, która pozwoli na zwiększenie wydajności w grach oraz uruchamianie ich z HDR.

Zadbano również o wsparcie dla fotografii. Nowy procesor przetwarzania obrazu (ISP) pozwoli m.in. na nagrywanie filmów wideo w jakości 4K HDR przy 60 klatkach na sekundę, a to przy wykorzystaniu zaledwie 25% mocy ISP.

Kluczowym elementem specyfikacji Snapdragona 855 jest modem 5G – X50. Niestety standardowo na pokładzie SoC-a znajdować się będzie modem LTE X24, który zaoferuje nam prędkość pobierania do 2 Mb/s. Qualcomm zdecydował się na taki ruch ze względu na producentów, którzy sami będą mogli decydować czy chcą dodatkowy komponent w swoich smartfonach.

Producent ogłosił również nowy czytnik linii papilarnych – Qualcomm 3D Sonic Sensor. Czytnik znajdować się będzie pod ekranem smartfonu, a do pracy wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które sprawią, że ten będzie niezwykle dokładny.

Śmiało możemy założyć, że Qualcomm Snapdragon 855 będzie napędzać większość przyszłorocznych flagowców. Amerykański producent na liście współpracujących z nim producentów wymienił m.in.: Samsunga, Xiaomi, LG, HTC, Motorolę, Google, Sony, OnePlus, Oppo oraz Vivo.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane

USA odracza zakaz dla Huawei na 90 dni

Opublikowane przez - 21 maja 2019 0
Jak informowaliśmy wcześniej, Google odwołało licencję chińskiej firmy Huawei na Androida. W międzyczasie Departament Handlu USA skutecznie opóźnił niektóre konsekwencje…