Recenzja QNAP TS-253D – Budżetowy patent na przyspieszenie domowej sieci

Urządzenia sieciowe nie za często trafiają do naszych redakcyjnych testów. Ale czasem tak się dzieje, więc skoro już trafiła się taka możliwość, to żal było nie skorzystać.

Kompaktowy, wydajny, szybki – oto najkrótszy opis nowego NAS-a firmy QNAP oznaczonego numerem S-253D. Producent przekonuje, że dla wielu użytkowników może być świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z szybkimi sieciami 2,5 czy 10 Gb/s. Przyjrzeliśmy się im bliżej i oceniliśmy w jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej.

Objętość naszych danych stale rośnie, zwiększa się też pojemność naszych dysków, wydajność komputerów, „wielkość aplikacji” – ten trend zarówno w świecie komputerów (przenośnych i stacjonarnych), a także pokrewnych urządzeń pozostaje stały od lat. Jest jednak pewna dziedzina technologii, którą często traktujemy po macoszemu i modernizujemy stosunkowo rzadko. To przepustowość naszych domowych czy firmowych sieci LAN/WLAN.

To stojący gdzieś w kącie, zakurzony router czy switch często staje się wąskim gardłem całej naszej sieciowej infrastruktury, sprawiającym, że wszystkie nasze pozostałe sprzęty nie pracują tak szybko, jak by mogły i nie uwalniają całego swojego potencjału.

2,5/10 GbE, czyli sieć następnej generacji

Tajwańska firma QNAP od pewnego czasu sukcesywnie rozbudowuje swoje portfolio o kolejne urządzenia, które obsługują coraz to szybsze standardy sieciowe (2,5 lub 10 Gb/s zamiast archaicznego 1 Gb/s). Na dodatek wspólnie tworzą spójny ekosystem dobrze dogadujących się – i sprawnie współpracujących – urządzeń sieciowych. Mowa tu m.in. o nowej serii przełączników sieciowych, kartach rozszerzeń pozwalających na „doposażenie” w obsługę 2,5/10 Gb/s również starszych urządzeń (zarówno komputerów, jak i NAS-ów) czy właśnie NAS-ach, wyposażonych domyślnie w szybkie karty sieciowe. Jednemu z takich urządzeń – nowemu QNAP NAS TS-253D – przyjrzymy się nieco bliżej.

TS-253D to kompaktowy, dwuzatokowy NAS ma być idealny do rozpoczęcia przygody z szybkimi sieciami. To urządzenie, dzięki któremu bez inwestowania ogromnych środków (wyceniono je na ok. 2070 zł za wersję z 2 GB pamięci RAM), można szybko i łatwo przekonać się, jak wiele zalet wynika z przesiadki na sieć o przepustowości 2,5 Gb/s. Urządzenie ma wbudowane 2 takie porty (możliwe jest też skorzystanie z trunkingu 5 Gb/s), aczkolwiek warto zaznaczyć, że istnieje również możliwość skorzystania z opcjonalnego adaptera 10 Gb/s. Tyle obiecuje producent, a jak to wyszło w praktyce?

Mocy nie brakuje…

Testowany NAS wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J4125 2,0 GHz i 2 lub 4 GB pamięci RAM, oferuje też możliwość skorzystania z kart rozszerzeń PCIe i umożliwia tworzenie kopii zapasowych w wielu chmurach, funkcję bramy pamięci masowej w chmurze. Ma też wyjście HDMI 4K i funkcję transkodowania multimediów w czasie rzeczywistym.

Z punktu widzenia zarówno zupełnie „świeżego” użytkownika, jak i kogoś, kto z produktów QNAP korzystał już w przeszłości (nam się zdarzało), kluczowym, a w każdym razie pierwszym, który rzuca się w oczy atutem urządzenia będzie łatwość obsługi. System operacyjny QTS dla kogoś, kto korzystał kiedykolwiek z jakiegoś klasycznego systemu operacyjnego w rodzaju Windows czy Ubuntu, jest przejrzysty i wygodny w obsłudze. Mamy tu klasyczny system okien, w których wyświetlane są kolejne aplikacje czy ustawienia – możemy je łatwo przeglądać, modyfikować, uruchamiać czy konfigurować.

I ten przejrzysty system operacyjny jest tu na wagę złota, bo QNAP TS-253D oferuje wiele funkcji i narzędzi. Gdyby do korzystania z nich niezbędne było żmudne przeklikiwanie się przez jakiś skomplikowany, nieintuicyjny interfejs, to używanie urządzenia mogłoby być udręką. Na szczęście tu wszystko jest pod ręką, łatwo dostępne i czytelne.

Prywatne centrum cyfrowego wszechświata

O jakich funkcjach i narzędziach zatem warto wspomnieć w kontekście tego urządzenia? Może zamiast to zmudnie opisywać „pobawmy się” w szybką wyliczankę.

I tak TS-253D sprawdzi się doskonale jako:

– centrum backupu dla wszystkich naszych domowych/firmowych urządzeń – od komputerów, przez tablety, smartfony, inne NAS-y, sieciowe odtwarzacze multimedialne, biblioteki zdjęć, etc.

– prywatna chmura i platforma do synchronizacji danych (która z powodzeniem może zastąpić komercyjne usługi w rodzaju Dropbox czy OneDrive) pomiędzy wieloma platformami.

– domowe centrum multimediów/firmowa stacja multimedialna – dzięki wyjściu HDMI 4K urządzenie możemy podłączyć bezpośrednio do dowolnego kompatybilnego telewizora czy projektora i wyświetlać na nim filmy/zdjęcia/klipy reklamowe, etc.

– brama chmury plikowej – możemy użyć jako urządzenia jako cache’owanego lokalnie repozytorium dla danych przechowywanych w jednej z wielu dowolnych publicznych usług chmurowych, dzięki czemu z danych tych korzystamy z prędkością dalece przekraczającą przepustowość naszego łączą internetowego.

– platforma do obsługi wirtualizacji – na QNAP NAS możemy wygodnie uruchamiać maszyny wirtualne i aplikacje w kontenerach, dzięki czemu NAS doskonale sprawdzi się jako platforma do obsługi wielu VM jednocześnie (zapewniając w ten sposób funkcje i oprogramowanie, które natywnie nie są dostępne dla NAS-a).

Sieciowy komplet

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że dzięki obsłudze standardu 2,5 Gb/s ze wszystkich tych funkcji korzystać możemy znacznie szybciej niż na urządzeniach wyposażonych w łącze 1 Gb/s. To przekłada się z kolei na realne oszczędności czasu. Szybciej wykonamy backup danych, znacznie szybciej przywrócimy dane po awarii, szybciej uzyskamy dostęp do plików z chmury czy szybciej udostępnimy/skopiujemy swoją kolekcję multimediów.

A jeśli mimo to uznamy, że wszystko to odbywa się zbyt wolno (co wydaje się wątpliwe, ale różni użytkownicy mogą mieć różne potrzeby), to dzięki złączu PCIe zawsze możemy doposażyć urządzenie w obsługę sieci 10 Gb/s…

Oczywiście, sam szybki NAS to za mało, by cieszyć się tą prędkością. Dlatego QNAP oferuje komplet urządzeń dopełniających infrastrukturę 2,5 Gb/s. Warto tu przede wszystkim wspomnieć o przełącznikach z serii QSW, a także kartach rozszerzeń 2,5/10 Gb/s, wśród których znajdziemy modele kompatybilne zarówno z komputerami typu desktop czy laptopami, ale również innymi urządzeniami QNAP NAS.

Słowniczek:

NAS to skrót od Network Attached Storage. To technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo skonfigurować dostęp z różnych punktów sieci do danych znajdujących się w jednym miejscu (źródło: Wikipedia).

Zalety:

– wysoka wydajność i duże możliwości rozbudowy

– dwa gniazda 2,5 GbE i HDMI 2.0

– intuicyjna konfiguracja

– system QTS

Wady:

– dość wysoka cena

Specyfikacja techniczna TS-253D-4G w skrócie

Procesor Intel Celeron J4125 quad-core 2.0 GHz processor (burst up to 2.7 GHz)

Procesory graficzne: Intel HD Graphics 600

Pamięć systemowa 4 GB SO-DIMM DDR4 (1 x 4 GB)

Maksymalna pojemność pamięci: 8 GB (2 x 4GB)

Gniazdo pamięci: 2 x SO-DIMM DDR4 (w przypadku konfiguracji z dwoma modułami DIMM należy używać par identycznych modułów DDR4)

Pamięć flash 4GB (zabezpieczenie przed podwójnym uruchomieniem systemu operacyjnego)

Wymiary (wys. x szer. x gł.): 168 × 105 × 226 mm

Waga (netto): 1.55 kg

Waga (brutto): 2.68 kg

There are 1 comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane