SanDisk iXpand Flash Drive Go 256 GB. Nowa generacja najbardziej funkcjonalnego pendrive’a dla urządzeń Apple z iOS – recenzja

SanDisk iXpand Flash Drive Go 256 GB to kolejna generacja pendrive’a dla użytkowników sprzętu Apple. Niesamowicie funkcjonalny. Piekielnie szybki. Bardzo pojemny. Pozwala filmować i fotografować z bezpośrednim zapisem do iXpand, dzięki czemu nie zużywasz pamięci iPhone’a. Wykona szybką kopię zapasową, a dzięki bonusowym aplikacjom, zwiększy funkcjonalność Twojego telefonu, bez dodatkowych kosztów.

Jestem heavy-userem iXpanda pierwszej generacji. Nie wybieram się bez niego w żadną podróż samolotem, dzięki czemu mogę zawsze nadrobić filmowe zaległości. Towarzyszy mi również na co dzień w roli tradycyjnego pendrive’a.

To hybrydowe rozwiązanie łączące w sobie z jednej strony tradycyjną pamięć masową podłączaną do USB typu A, a z drugiej pamięć z konektorem Lightning dla urządzeń Apple z iOS przy tak dużej pojemności jaką oferuje (256 gigabajtów) pozwala mi mieć wszystkie potrzebne pliki zawsze przy sobie, a w razie konieczności przenosić je w sprawny sposób między pamięcią iPhone’a/iPada, a iXpandem Go.

Stary vs nowy

Nowa generacja SanDisk iXpand Go najbardziej zmieniła się pod względem konstrukcyjnym. Wcześniejszy model, to prześmieszny zawijas, który po wpięciu w smartfon, w większej części chowa nam się za obudowa telefonu.

To rozwiązanie było bardzo wygodne, szczególnie wtedy, gdy oglądamy wideo wprost z iXpand Go na telefonie podczas podróży. Nowy model, po prostu wpinamy w złącze i odstaje nam on od obudowy. To nieco mniej praktyczne rozwiązanie, choć ma swoje plusy – w przypadku nietypowego etui, nie ma problemu z jego podłączeniem, jak to bywało w starszej wersji.

Natomiast nowa generacja to przede wszystkim łatwiejsza możliwość zabierania go zawsze ze sobą – specjalne ucho pozwala zapiąć pamięć na przykład przy kluczach. Producent zdecydował również o zainstalowaniu praktycznego mechanizmu chowania złącza Lightning, dzięki czemu nie uszkodzi się podczas noszenia przy kluczach. Tego brakowało u poprzednika.

Pierwsze uruchomienie

Urządzenie jest gotowe do pracy niemal natychmiast po wyjęciu z opakowania. Fabrycznie sformatowane na exFat gwarantuje bezproblemową pracę na każdym popularnym systemie komputerowym (Windows/macOS) oraz mobilnym iOS. Do obsługi na iPhonie potrzebujemy bezpłatnej aplikacji SanDisk iXpand Drive, którą możemy pobrać tuż po podpięciu pamięci do portu Lightning, korzystając z wyświetlonej plakietki pozwalającej przenieść się bezpośrednio do AppStore. Chwila pobierania dzieli nas od gotowości do pracy na plikach, wykonywania kopii zapasowych czy odtwarzania wielu typów plików z mediami. A to tylko niektóre z dostępnych funkcjonalności.

Kopie zapasowe

Tworzenie kopii zapasowych za pomocą iXpand, to jedna z najbardziej rozbudowanych funkcjonalności tego gadżetu. Dlatego też podzieliłem ten akapit na kilka mniejszych.

Automatyczna kopia zapasowa zdjęć

Korzystając z tej funkcji, zawsze gdy podłączysz SanDisk iXpand Go do swojego telefonu i zezwolisz na uruchomienie aplikacji, ta całkowicie bezobsługowo skopiuje wszystkie filmy i zdjęcia, które zrobiłeś od ostatniego kopiowania.

Oczywiście można korzystać w takim wypadku z Chmury (iCloud, Dropbox), jednak tu mamy zdjęcia tylko do własnej dyspozycji i do ich zabezpieczenia nie potrzebujemy dostępu do internetu. Działa to bardzo sprawnie.

Kopia zapasowa kontaktów

Tu również mamy do czynienia ze zdublowaną funkcjonalnością chmury iCloud. Natomiast należy zauważyć, że kopia wykonywana przez SanDisk iXpand Go jest zapisywana w uniwersalnym formacie VCF, a to oznacza, że SanDisk iXpand Go to świetne narzędzie pozwalające na migrację książki adresowej między platformami.

Jeżeli więc potrzebujecie swoje kontakty przenieść na przykład do telefonu z Androidem, wystarczy wysłać plik z kopią mailem na Androida i go uruchomić do załadowania książki. Nic prostszego. Przy okazji można w ten sam sposób backup’ować kalendarz.

Kopia zapasowa mediów społecznościowych

Jeżeli chcecie w łatwy i szybki sposób zgrać wszystkie zdjęcia z Facebooka, Instagramu lub Google Zdjęcia na pamięć SanDisk iXpand Go, wystarczy z poziomu aplikacji zalogować się do naszych kont i dokonać procesu kopiowania danych z tych serwisów. W kilka chwil zdjęcia z całej naszej socialmediowej działalności znajdują się na naszym dysku.

Praca na plikach

W aplikacji iXpand Drive możemy zarządzać plikami zapisanymi nie tylko w pamięci naszego SanDisk iXpand Go, ale również telefonu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenosić dane między tymi dwiema pamięciami, pod warunkiem, że są to zdjęcia/wideo.

Wystarczy wtedy użyć opcji Kopiuj pliki, a następnie wskazać, czy chcemy kopiować zdjęcia z iPhone’a do SanDisk iXpand Go czy pliki z SanDisk iXpand Go do iPhone’a. Łatwo i bez komplikacji.

Natomiast potrzebując bardziej rozbudowanego systemu zarządzania plikami jako takimi, a nie tylko zdjęciami/filmami, wystarczy użyć wbudowanej w iOS aplikacji Pliki. Pozwala ona zarządzać plikami w obrębie urządzenia z iOS, ale także pomiędzy innymi pamięciami i usługami. Możemy za jej pomocą na przykład przenosić pliki z SanDisk iXpand Go do chmury Dropbox lub do naszego domowego serwera NAS czy z telefonu na SanDisk iXpand Go, itd. Generalnie nie ma większych ograniczeń.

Filmowanie i fotografowaniem z zapisem do pamięci iXpand

W 2019 roku Apple pokazało swoje najnowsze, flagowe modele Pro. Każdy dostępny w podstawowej pamięci o pojemności… 64 gigabajtów. Wystarczy kilka aplikacji, trochę zdjęć i jakieś filmy w 4K, a nasza pamięć staje się całkowicie zapełniona.

Jeżeli znacie ten problem z własnych doświadczeń, zakup SanDisk iXpand częściowo może pomóc rozwiązać ten problem, ponieważ w dedykowanej aplikacji znajdziemy funkcję filmowania i fotografowania z pominięciem pamięci wewnętrznej. Wszystko co nagramy lub sfotografujemy się bezpośrednio zapisywane w iXpand.

Odtwarzanie multimediów

W przypadku zdjęć zapisanych na iXpand nie ma większego problemu. Niestety apka SanDisk nie posiada wbudowanego mechanizmu wyświetlania plików RAW, ale można z powodzeniem udostępnić pliki na przykład do Lightrooma na iOS i obrabiać pliki bezpośrednio z pamięci (wymagane zaimportowanie) iXpanda na iOS.

Natomiast bardzo wygodnie przegląda się albumy ze zdjęciami zapisanymi na iXpandzie. Możemy wyświetlić albo cały folder w postaci kafelków, wyglądem zbliżonych do galerii iOS, albo przewijać zdjęcia wyświetlone na pełnym ekranie.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku filmów. SanDisk stworzył zewnętrzną aplikację SanDisk TopReel, która fantastycznie radzi sobie z odtwarzaniem wszelkiej maści Divixów, MKV itd. Tu jednak ważna informacja. Aplikacja kosztuje 24 złote, ale jeżeli kupicie SanDisk iXpand Drive i spróbujecie uruchomić plik filmowy z jego poziomu, aplikacja wręczy wam bezpłatny voucher na SanDisk TopReel, który będziecie mogli pobrać i zainstalować całkowicie bezpłatnie.

SanDisk TopReel to w pełni funkcjonalny odtwarzacz filmowy, który posiada przyjaznym interfejsem automatycznie pobierającym okładki i opisy zapisanych na naszej pamięci filmów. Potrafi również tworzyć playlisty dla seriali. Bez większego problemu radzi sobie również z napisami w filmach. Generalnie świetnia appka, do tego w prezencie. Czego chcieć więcej?

Podsumowanie

SanDisk iXpand Flash Drive Go to potężny nośnik danych głównie za sprawą dedykowanej aplikacji, oferującej całą gamę funkcjonalności. To również bardzo pojemny, kompaktowy pendrive, którego z powodzeniem użyjemy na co dzień w pracy przy tradycyjnym komputerze. Dzięki darmowej aplikacji TopReel zapewni Ci dostęp do zapisanych na dysku filmów wyświetlanych wprost z jego zasobów na ekranie Twojego iPada czy iPhone’a.

Natomiast wbudowana możliwość fotografowania i filmowania również w 4K z zapisem na pamięć, mogą się okazać jednym wyjściem dla posiadaczy iPhone’a z niewystarczającą dla nich pamięcią wbudowaną.

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Kompaktowe rozmiary
  • Ogromne możliwości aplikacji
  • Darmowa aplikacja TopReel

Wady:

  • Brak

SanDisk iXpand Flash Drive Go 256 GB możesz kupić tutaj.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Fałszywe alerty o spamie Office 365

Opublikowane przez - 9 grudnia 2021 0
Specjaliści od bezpieczeństwa firmy Bitdefender przestrzegają przed serią ataków phishingowych, wykorzystujących fałszywe powiadomienia dotyczące Office 365. Oszuści zwracają się do…