SANDISK iXpand Flash Drive – nie tylko zewnętrzna pamięci dla iPhone’a i iPada

MobilityNewsAutor:
Używam iXpand Flash Drive już od dłuższego czasu. To oczywiście bardzo sprawnie działająca kieszonkowa pamięć, ale nie rozmiar jest jej największą zaletą, a te wszystkie dodatkowe opcje, które przydadzą się każdemu właścicielowi telefonu i tabletu z iOS. 

Jedno urządzenie, dwa interfejsy

Mierzące kilka centymetrów urządzenie dysponuje dwoma standardami interfejsu komunikacyjnego. Możemy z pamięci korzystać za pomocą USB typu A w większości komputerów, telewizorów czy systemów audio/car-audio wyposażonych z złącze USB. Jednak prawdziwą przewagą nad innymi pamięciami tego typu jest wbudowany interfejs Lightning, które Apple instaluje we wszystkich mobilnych urządzeniach z iOS i nie tylko.

SanDisk tworząc takie pamięciowe kombo ograniczył sobie nieco odbiorców wyłącznie do użytkowników iPhone’ów, iPadów czy iPodów Touch, gdyż pamięci w żaden sposób nie podepniemy do telefonów z Androidem, które producenci wyposażają z interfejs USB-C i co raz rzadziej microUSB chyba, że przy pomocy specjalnej przejściówki w urządzeniach wspierających tryb OTG. Jasno trzeba jednak przyznać, że to fani Apple skorzystają z tego urządzenia najbardziej.

Podpięci iXpand do iOS natychmiast skłania nas do pobrania bezpłatnej aplikacji z AppStore do obsługi pamięci. Pozwala ona przeglądać zapisane w pamięci pliki, jak również przenosić je pomiędzy wbudowaną pamięcią telefonu/tabletu, a tym pendrivem. To jednak nie wszystko. Bogata funkcjonalność aplikacji daje nam także spore pole do popisu w kwestii wykonywania kopii zapasowych multimediów, kontaktów, kalendarza czy nawet mediów z portali społecznościowych czy odtwarzania różnych formatów multimedialnych wprost z pamięci iXpand na ekranie naszego smartfona.

Kopie zapasowe

iXpand jest gotów na pracę z kopiami na trzech poziomach. Pierwszy poziom pozwala skopiować całą zawartość rolki aparatu w telefonie. Kopia może być wykonywana automatycznie za każdym razem, gdy podepniemy do portu naszą pamięć lub ręcznie, kiedy sami będziemy chcieli zgrać zrobione w ostatnim czasie zdjęcia i filmy. Pamięć pozwala nam nie tylko na skopiowanie całej zawartości rolki z aparatu, ale również jej wgranie na telefon. Przydatne, jeżeli chcemy zrobić porządek z systemem iOS, wgrać go od nowa, nie chcąc tracić zawartości z rolki.

Drugi poziom do kopia zapasowa zdjęć i filmów, które mamy na naszych portalach społecznościowych. Na obecną chwilę iXpand obsługuje wyłącznie Faceboka, Instagrama i Zdjęcia Google (kiedyś Picasa). Tu jednak należy zaznaczyć, że o ile apka umożliwi nam wykonanie kopii zapasowej, o tyle w przypadku utraty plików na samym portalu, nie pozwoli wgrać nam naszej kopii na portale.

Trzeci poziom umożliwia użytkownikowi zapisywanie kompletnej listy kontaktów z książki adresowej oraz wpisów w kalendarzu. Oczywiście dziś mamy takie usługi jak iCloud, który przechowuje dla nas kontakty czy chociażby Gmail. Jeżeli jednak nie ufamy internetowym usługom, możemy plik z kopią kontaktów i kalendarza mieć zawsze zaktualizowany na naszym iXpandzie.

Praca na folderach i plikach 

Pełna funkcjonalność eksploatatora plików w aplikacji iXpand pozwala w sposób wygodny zarządzać folderami i znajdującymi się w nich plikami. Możemy z powodzeniem kopiować i przenosić pliki między poszczególnymi folderami i pamięciami.

Można zaznaczać pliki ręcznie lub korzystać z funkcji zwiększających produktywność, jak zaznaczanie wszystkich plików jednym dotknięciem ikony. Zarządzanie plikami z poziomu iXpand po prostu działa i to jest jego zaletą.

Odtwarzanie multimediów wprost z iXpand 

W czasie podróży najlepiej uprzyjemnić sobie upływający czas dobrą książką lub ulubionym serialem. iXpand idealnie się do tego nadaje. W końcu w samolocie trudno o możliwość uruchomienia Netflixa czy innych mu podobnych usług. Dlatego ja zawsze wgrywam sobie wcześniej zapisane odcinki na iXpand i odtwarzam wprost z pamięci na smartfonie. To jednak nastąpiła pewna zmiana. Wcześniej iXpand dysponował własnym odtwarzaczami mediów, na tyle dobrym, że obsługiwał nawet filmy z napisami w osobnym pliku. Jednak z czasem się to zmieniło, co ważne – na lepsze.

Właściciele iXpand mogą bezpłatnie pobrać aplikację SanDisk TopReel. To prawdziwy kombajn multimedialny, który pozwala odtwarzać pliki wideo wprost z pamięci iXpand. Nie można apki nazwać wyłącznie odtwarzaczem, gdy oferuje znacznie więcej.

Przede wszystkim inteligentny algorytm wykrywa wgrane na pamięć pliki filmowe i sam rozdziela, które to są seriale, a które filmy pełnometrażowe. Jeżeli wrzucimy cały folder z pobranym sezonem jakiegoś serialu, wygodnie podzieli nam pliki na odcinki, pobierze okładki i opisy.

Program pozwala na wybranie ścieżki dźwiękowej (także 5.1 po HDMI), napisów oraz prześle obraz po AirPlay do Apple TV. Dla właścicieli urządzeń z małą pamięcią na pewno dobrym rozwiązaniem będzie funkcja pozwalająca filmować i fotografować z bezpośrednim zapisem do iXpand, dzięki czemu nagranie długiego filmu przy małej pamięci telefonu przestanie być problemem.

Podsumowując

Bardzo praktyczny gadżet, który przyda się każdemu użytkownikowi iPhone’a czy iPad. Ja korzystam z niego już od dłuższego czasu, głównie podczas podróży i konieczności przeniesienia jakichś plików między komputerem, a urządzeniem mobilnym. Nie bez znaczenia jest również funkcja tworzenia kopii zapasowej. Polecam.

 Zalety:

  • Kompaktowe rozmiary
  • Różne warianty pojemności pamięci
  • Brak konieczności korzystania z przejściówek
  • Bogata funkcjonalność dedykowanych aplikacji
  • Możliwość filmowania i fotografowania z zapisem na iXpand
  • Funkcjonalny eksplorator plików
  • Łatwe tworzenie kopii zapasowych

Wady:

  • Brak możliwości przypięcia do kluczy
  • Brak zatyczek zabezpieczających interfejsy

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

LG G4: test i recenzja

Opublikowane przez - 6 lipca 2015 0
Prezentując G4, firma LG akcentowała przede wszystkim skórzane elementy obudowy, jako designerską rewolucję w świecie smartfonów. Na nas ten materiał…