Serwisy społecznościowe stracą uprzywilejowanie

Sieci komórkowe nie mogą oferować usług pozwalających korzystać bez ograniczeń z wybranych serwisów, podczas gdy inne zwalniają po wyczerpaniu pakietu danych – informuje Forsal.pl.

Chodzi o ubiegłotygodniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym dokonano wykładni rozporządzenia gwarantującego neutralność internetu. Forsal.pl przypomina, że za niedozwolone uznano w nim oferty operatorów telekomunikacyjnych, które pozwalają korzystać bez limitu z wybranych serwisów (np. społecznościowych, muzycznych czy wideo) po wyczerpaniu wykupionego pakietu danych. To ostatnie oznacza zazwyczaj, że dostęp do pozostałych usług znacząco spowalnia.

Polscy operatorzy w większości oferują mobilny dostęp do sieci w taryfach typu no limit, albo dają możliwość dokupienia extra pakietu danych, gdy ten się wyczerpie w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Są też taryfy, które umożliwiają korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, YouTube, czy Instagram bez wyczerpywania pakietów danych. Wyrok TSUE może to zmienić.

Forsal.pl przypomina, że wyrok TSUE dotyczy węgierskiego operatora Telenor Magyarország. W jednym z pakietów oferował on 1 GB danych do wykorzystania w dowolny sposób. Po przekroczeniu tego limitu internet znacząco spowalniał. Nie dotyczyło to jednak wybranych aplikacji służących do przeglądania sieci społecznościowych i wysyłania wiadomości.

Według serwisu zdaniem TSUE efekt może być taki, że abonenci częściej korzystają z serwisów „no limit” niż z tych z limitem danych do wykorzystania. A to narusza to zasadę neutralności internetu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Woodpecker Q7 szansa na powrót do biznesu

Opublikowane przez - 16 czerwca 2020 0
Wielu przedsiębiorców stanęło przed nowym wyzwaniem… Jak przygotować swoją firmę do nowego reżimu sanitarnego spowodowanego przez koronawirusa? Rozwiązanie zaproponowała firma…