Co w Sklepie Windows? Przegląd aplikacji #9-10/2017

W kolejnym zestawieniu aplikacja i gier Windows Mobile prezentujemy przydatny konwerter e-książek, ciekawy program graficzny umożliwiający tworzenie oryginalnych wzorów na bazie kolaży, najnowszą odsłonę mobilnej aplikacji znanej drogerii i udaną symulację klasycznej strzelnicy. W dalszej części, nastawionej na rozrywkę, znalazły się zróżnicowane produkcje, m.in. realistyczna jazda na motorze, dwie typowe strategie sieciowe i całkiem udana konwersja klasycznego hitu sprzed lat.

 

The Ebook Converter

 • Cena: 21,50 zł
 • Wymagania: Windows 10 Mobile/Windows 10 (aplikacja uniwersalna)

The Ebook Converter to stosunkowo prosty i przejrzysty program do konwersji e-booków. Aplikacja obsługuje wiele popularnych formatów, m.in.: EPUB, MOBI czy AZW3. The Ebook Converter wykorzystuje do konwersji zewnętrzne serwery producenta, o trudnej do zweryfikowania lokalizacji. Producent nie kryje się zresztą z tą informacją, a wręcz przeciwnie, informuje nas o tym na każdym kroku. W związku z tym program potrzebuje do pracy stałego dostępu do Internetu.
Pomimo to aplikacja działa bez zastrzeżeń, a co najważniejsze, w miarę szybko i sprawnie. Interfejs nie oferuje za dużo opcji.

 

Otrzymujemy do wyboru dwie drogi dodania pliku, bezpośrednią przy wskazaniu ścieżki dostępu, jeśli znajduje się on na urządzeniu lub podania docelowego adresu URL. Po tych czynnościach wystarczy wybrać interesujący nas format z dostępnej listy i ustalić folder docelowy, a następnie wcisnąć przycisk „GO”. Konwersja trwa od kliku do kilkunastu minut w zależności od szybkości łącza i wielkości wybranego pliku, po udanej operacji możemy od razu przenieść się do uzyskanego pliku wyjściowego bądź skonwertować następny. Jak widać, obsługa jest prosta i nie powinna nastręczać żadnych problemów. Niestety, jedyny ważny mankament stanowi cena, choć warto zauważyć, że produkt zalicza się do uniwersalnych, co częściowo powinno zrekompensować jej wielkość.

Spirality

 • Cena: aplikacja bezpłatna
 • Wymagania: Windows 10 Mobile/Windows 10 (aplikacja uniwersalna)

Jest to ciekawa aplikacja do tworzenia oryginalnych grafik przypominających kolaże. Do dyspozycji otrzymujemy zestaw narzędzi, m.in. pędzle czy paletę kolorów. Do tego dochodzą efekty rozmycia i odbicia lustrzanego, które da się kontrolować na każdym etapie tworzenia pracy. Całość umieszczono w przejrzystym menu o intuicyjnym wyglądzie. Opcji jest sporo i przy odrobinie cierpliwości można stworzyć coś bardzo interesującego. Spirality ma to do siebie, że niemal dowolny rysunek można przerobić w coś ciekawego i niebanalnego. Nawet jeśli będziemy rysować same kreski, to po prostej obróbce przekształcą się one w symetryczne i spiralne linie. Nanoszenie poprawek jest bardzo proste, a każdą zmianę można łatwo cofnąć. W ustawieniach znajdziemy pomocniczą siatkę, zmianę orientacji interfejsu czy koloru tła.

 
Niestety, aplikacja jest bezpłatna tylko z nazwy. Aby w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw programu, należy wykupić cały pakiet za niebagatelną kwotę 45,99 zł. W innym razie pozostanie nam korzystanie z trzydniowego okresu próbnego.

Rossmann PL

 • Cena: aplikacja bezpłatna
  Wymagania: Windows 10 Mobile

Mobilna aplikacja znanej sieci drogerii przeszła sporą metamorfozę, a producent nie zapomniał przy tym o mobilnych okienkach. Nowa wersja charakteryzuje się poprawioną szatą graficzną i rozbudowanym drzewkiem kategorii, a ponadto wprowadzono program partnerski dla stałych klientów. Trzeba przyznać, że zmiany wyszły na dobre, program działa stabilnie, oferując przy tym większą przejrzystość. Polepszono całą drogę składania zamówień, począwszy od łatwego zlokalizowania konkretnego produktu, po wybór sposobu dostawy. Zaktualizowano także bazę produktów, choć przedtem zwierała i tak sporo informacji o produktach, łącznie ze składem chemicznym. Dodano sporo zniżek dla klubowiczów i przywrócono listę ulubionych. Możemy też tworzyć wykaz wybranych produktów i dzielić się nim poprzez serwisy społecznościowe.


Aplikacja sporadycznie generuje błędy, szczególnie w klubie stałego klienta, które powodują frustrację użytkowników, co widać w komentarzach w sklepie Microsoftu. Miejmy nadzieje, że kolejne aktualizacje rozwiążą dotychczasowe problemy, bo szkoda by było zaprzepaścić kawałek dobrze wykonanej pracy.

Strzelnica Gry Ostateczny

 • Cena: aplikacja bezpłatna
 • Wymagania: Windows 10 Mobile/Windows 10 (aplikacja uniwersalna)

Pod tym niezbyt szczęśliwie spolszczonym tytułem kryje się ciekawie zrealizowana symulacja strzelnicy o wysokim poziomie realizmu. Na pochwałę zasługuje oprawa audiowizualna bazująca na silniku graficznym UNITY. Producent aplikacji (eWeapons) słynie z realistycznych symulatorów uzbrojenia dających poczucie obcowania z prawdziwą bronią na ekranie smartfonu. Strzelnica swoją mechaniką nie ostaje znacznie od pozostałych pozycji o tej tematyce, dodając element zręcznościowy. Otrzymujemy ponad 20 typów broni (cześć wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty, ok. 11 zł), wraz z obszernymi opisami, ale niestety, nie możemy jej w żaden sposób modyfikować.


Po wybraniu karabinu bądź pistoletu przystępujemy do strzelania. Poziomy podzielono według odległości, różnicując stopień trudności, łącznie jest ich 50. Na każdy z nich przypada 10 strzałów, niekiedy z ogranicznikiem czasowym. Produkcja cechuje się sporym realizmem, strzelając trzeba brać pod uwagę siłę wiatru i drżenie rąk. Każdy niecelny strzał obniża punktację wymaganą do ukończenia danego poziomu. Jedyne, co może przeszkadzać, to zbyt długie reklamy pojawiające się przed każdym strzałem, choć da się ich pozbyć, inwestując wspomniane 11 zł.

Moto Rider GO: Highway Traffic

 • Cena: gra bezpłatna
 • Wymagania: Windows 10 Mobile/Windows 10 (aplikacja uniwersalna)

Jest to przyjemna, a do tego dobrze wykonana symulacja jazdy motocyklem, zaliczająca się do klasycznych produkcji zręcznościowych. Gra oferuje dwa tryby rozgrywki, pierwszy zawiera szczątkową fabułę w formie kilku przeplatających się historii, a drugi jest nastawiony tylko i wyłącznie na czysty zarobek. Otrzymujemy ponad 60 misji na terenie czterech stanów o zróżnicowanym krajobrazie i zmiennych warunkach pogodowych.

Do naszej dyspozycji oddano 15 motorów wzorowanych na znanych markach, każdy da się jeszcze odpowiednio stuningować. Duża część z nich wymaga wyłożenia wirtualnych środków finansowych, co stanowi pewnego rodzaju mobilizację do gry. Rozgrywka polega głównie na umiejętnej i dość brawurowej jeździe przez zatłoczoną autostradę. Fundusze zdobywamy, starając się jak najdłużej utrzymać się na drodze przy zachowaniu maksymalnej prędkości, a także za jazdę na jednym kole.
Dużym atutem gry jest jej oprawa wizualna. Motocykle są pełne dopracowanych detali, a jazdę nimi cechuje wysoki realizm. Do wyboru są cztery tryby prowadzenia rozgrywki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Moto Rider GO: Highway Traffic wykorzystuje system mikropłatności, ale można się bez nich obejść, wykazując podczas rozgrywki cierpliwość i wytrwałość.

 

Crime Coast

 • Cena: gra bezpłatna
 • Wymagania: Windows 10 Mobile/Windows 10 (aplikacja uniwersalna)

Tym razem mamy do czynienia z ciekawie zrealizowaną produkcją sieciową zawierającą rozbudowany tryb dla pojedynczego gracza. W Crime Coast rozwijamy swoje własne mafijne imperium. Gra czerpie garściami z takich tytułów jak GTA, choć oferuje zupełnie inny typ rozgrywki, jest to strategia ekonomiczna. W grze dbamy o własne przestępcze imperium, rozbudowując swoją posiadłość i rekrutując coraz groźniejszych opryszków dla własnych potrzeb. Pomimo specyficznej tematyki Crime Coast bazuje na tych samych zasadach, co wiele popularnych strategii sieciowych. Musimy budować sklepy stanowiące podstawę ekonomii i źródło dochodu. Ponadto tworzymy struktury obronne zapewniające ochronę przed nalotami innych mafii bądź policji.


Pod względem rozwoju i mechaniki Crime Coast nie odbiega znacznie od klasyki gatunku, choć ma kilka ciekawych i nowatorskich pomysłów zachęcających do dłuższej rozgrywki. Jednym z nim jest tło graficzne w komiksowym stylu, nadające oryginalny wygląd produkcji. Tryb dla jednego gracza również wpływa na jeszcze większą grywalność.
Niestety, słabą stroną gry są mikropłatności i konieczność mozolnego zbierania funduszy niezbędnych do dalszego rozwoju mafijnego królestwa.

Blitz Brigade: Rival Tactics

 • Cena: gra bezpłatna
 • Wymagania: Windows 10 Mobile/Windows 10 (aplikacja uniwersalna)

Znane studio Gameloft postanowiło poszerzyć swoje obszerne portfolio o produkcję w stylu MOBA, wzorując się na takich tytułach jak Clash Royale. Tytułowa gra to kalka znanych już rozwiązań, różnicę stanowi fakt, że Blitz Brigade: Rival Tactics rozgrywa się w czasach współczesnych. Rozgrywka polega na potyczkach toczonych na małych planszach, a naszym głównym zadaniem jest szybkie wyeliminowanie przeciwnika, podobnie jak my, osadzonego w bazie bronionej przez dwie wieżyczki. Do dyspozycji otrzymujemy lotnictwo, czołgi i inne zdobycze współczesnej techniki przestawione za pomocą kart. Każda jednostka wymaga odpowiedniej puli punktów dowodzenia odnawianych w dość powolnym tempie. W dużej mierze o zwycięstwie decydują losowy dobór kart w talii i szybkie reagowanie na posunięcia przeciwnika. Za każdą wygraną otrzymujemy dodatkowe fundusze i nowe karty zawarte w skrzyniach, na których otwarcie potrzeba czasu.


Blitz Brigade: Rival Tactics to w zasadzie gra sieciowa, bo po krótkim treningu ze sztuczną inteligencją będziemy toczyć bitwy z żywym przeciwnikiem (serwer automatycznie wyszuka gracza online i zestawi walkę). Od strony audiowizualnej nie ma się do czego przyczepić. Gameloft, jak zwykle, zadbał o tę część rozgrywki. Jak na produkcję free-to-play przystało, całość wykorzystuje mikropłatności i zmusza gracza do ciągłych potyczek.

Pacman Original

 • Cena: gra bezpłatna
 • Wymagania: Windows 10 Mobile

 

Pacman Original to udana, chociaż nieoficjalna konwersja starego klasyka z czasów automatów do gier (flipperów). Właścicielem marki Pacman jest firma Bandai Namco Entertainment, która niestety, całkowicie pominęła mobilne okienka w konwersji swoich produkcji. Stąd też jesteśmy skazani na nieoficjalne wersje tej kultowej produkcji, realizowane przez mało znane firmy. Jedną z nich jest właśnie tytułowy Pacman Original, który wiernie odtwarza najbardziej klasyczną odsłonę gry. Pomimo pewnych niewielkich problemów z płynnością do całości produkcji nie można mieć większych zastrzeżeń. Gra potrafi cieszyć jak za starych dobrych czasów, oferuje przy tym wysoki poziom współzawodnictwa. Zabawa jest przednia mimo reklam, których nie bardzo jest jak się pozbyć.

Michał Zawada

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Michał Zawada

Michał Zawada

Pasjonat wszelkich mobilnych technologii, pamiętający czasy Siemensa S10 i Nokii 7650. Sentymentalista i realista w jednym patrzący z utęsknieniem na minioną erę rysików. Prawie 10 lat związany z branżą prasy drukowanej, a od 7 lat nierozłącznie z magazynem "Mobility".

Powiązane

AutoRadar 3.0 w AutoMapie iOS

Opublikowane przez - 20 września 2019 0
AutoMapa opublikowała nową wersję aplikacji przeznaczoną dla iPhone’ów i iPadów. Zawiera ona nową wersję AutoRadaru – zaawansowanego systemu do wymiany…