Smartfon źródłem bezsenności

Autor:
Smartfony już dawno stały się nieodzowną częścią naszego życia. Zastępują wiele różnych urządzeń, a tym samym, pochłaniają mnóstwo naszego czasu. Jak się jednak okazuje, sztuczne światło z ekranu może negatywnie wpływać na ludzki organizm. Jednym z efektów nadmiernego korzystania ze smartfonu są fonoholizm oraz bezsenność.

Smartfony towarzyszą nam przez cały dzień. Często zdarza się też, że korzystamy z niego tuż przed pójściem spać, a następnie sięgamy po niego zaraz po przebudzeniu. A gdy z jakiegoś powodu nie mamy go przy sobie – czujemy się zdezorientowani i wytrąceni z równowagi. W psychologii i psychiatrii nadużywanie telefonu jest już nazwane chorobą. Fonoholizm (czyli uzależnienie od telefonu) widoczny jest najbardziej u dzieci, nastolatków, ale również coraz częściej także u starszych osób.

Według raportu „Młodzież a telefony komórkowe”, przygotowanego przez TNS OBOP w ramach kampanii „Uwaga! Fonoholizm”, dane są naprawdę niepokojące. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 12-19 lat. Okazuje się, że dla jednej trzeciej nastolatków (czyli dla 36% badanych) spędzenie dnia bez smartfonu jest czymś niewyobrażalnym. Na pytanie, „co byś zrobił, gdybyś zapomniał zabrać telefon?” aż 27% badanych odpowiedziało „na pewno wróciłbym się do domu”.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo smartfony wpływają na nasze zdrowie. A przecież spędzamy przed jego ekranem coraz więcej czasu.

Dostępne są już aplikacje, które pozwalają zmierzyć, ile czasu dziennie korzystamy z telefonu. Taka aplikacja wskazuje nam, ile czasu ogólnie spędzamy przed ekranem oraz oblicza, jaki procent z tego poświęcamy na poszczególne czynności. Tego typu aplikacja może być bardzo przydatna zwłaszcza dla rodziców, gdyż pomaga kontrolować ilość czasu spędzaną przez dziecko nad smartfonem.

Uzależnienie od smartfonów oraz wpływ niebieskiego światła

Ekrany urządzeń mobilnych emitują niebieskie światło, które wpływa drażniąco na wzrok oraz naszą skórę. Według badań (dostępne na stronie Frontiers in Public Health), wysoka jasność ekranów oraz wydzielane przez nie niebieskie światło mogą prowadzić do zaburzeń snu.

Wieczorem, gdy zmniejsza się ilość dziennego światła, ludzki organizm zaczyna wytwarzać melatoninę – hormon ułatwiający zasypianie. Emisja niebieskiego światła wieczorową porą powoduje obniżenie melatoniny. A przecież to właśnie przed snem najczęściej korzystamy z telefonu w celach rozrywkowych, np. przeglądamy nasze media społecznościowe. Wiele osób nie ma świadomości, że ich problemy z zasypianiem są związane z nadużywaniem smartfonu przed snem. Z badań wynika, że korzystanie z telefonu przed snem może sprawić, że zaśniemy o godzinę później niż byśmy chcieli.

Jak ograniczyć emitowanie niebieskiego światła przez ekran smartfona?

Na rynku pojawia się coraz więcej smartfonów. Dostępnych jest również coraz więcej materiałów ochronnych do tego typu urządzeń.

Jednym ze sposobów chroniących nasz smartfon przed zadrapaniami, kurzem i pyłem, są folie i szkła ochronne. Niektóre z tych gadżetów mają dodatkową funkcję, która chroni nas przed szkodliwym wpływem światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne. Folie i szkła tego typu mogą chronić również nasze oczy.

Urządzenia emitujące światło powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa fotobiologicznego. Jeśli ich nie spełniają, tzn. emitują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie, należy rozważyć zastosowanie odpowiednich filtrów ochronnych. Dlatego właśnie do standardowej oferty wielu firm, dodawane jest takie rozwiązanie, jak filtr niebieskiego światła. „Zabezpieczając telefon folią lub szkłem, można jednocześnie chronić zdrowie” – skomentowała Aleksandra Mathiesen Chief Marketing Officer MyScreenProtector.

Obecnie na rynku istnieją firmy oferujące tego typu ochronę, m.in. marka MyScreenPROTECTOR. W swojej ofercie posiadają oni szkła hartowane i folie z serii NO-BAD-LIGHT, oraz antiBLUE, zabezpieczające ekran telefonu, oraz przede wszystkim nasze oczy. Specjalna powłoka oleofobowa zapewnia szybkie i łatwe usuwanie smug i odcisków palców oraz nie wpływa na funkcjonalność ekranu dotykowego.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane