SMS zwiększa bezpieczeństwo danych użytkowników

198 0

SMS1

Badanie firmy TeleSign pokazuje, że dwie trzecie mieszkańców Wielkiej Brytanii używa w Internecie tego samego hasła dostępowego do  wszystkich usług online. Autorzy badania ostrzegają, że główną konsekwencją takiego zachowania użytkowników może być „efekt domina”, polegający na wykorzystaniu przez hakerów haseł wykradzionych z jednego serwisu, do uzyskania dostępu do wielu innych kont użytkownika. Rozwiązaniem, które skutecznie chroni dane w serwisach online jest 2FA (2-Factor Authentication), czyli dwustopniowe uwierzytelnianie realizowane przy użyciu SMS-ów dostarczanych na urządzenie mobilne użytkownika.

62% spośród 2000 uczestników badania przeprowadzonego w drugiej połowie 2014 roku w Wielkiej Brytanii przez TeleSign przyznało, że używa tych samych haseł do zabezpieczania wielu kont online. 22% ankietowanych obawia się, że zapomni nowe hasło, kolejnych 20% nie chce być nękanych o jego zmianę, a 16% respondentów uważa, że ą proszeni o zmianę hasła zbyt często (16%). Badanie pokazuje również podzielone zdania wśród użytkowników na temat tego, kto powinien troszczyć się o zapewnienie bezpieczeństwa dostępu do kont. Zdaniem 56% respondentów odpowiedzialność za to ponoszą właściciele serwisów.

Kolejnym problemem jest niechęć użytkowników do wymyślania mocnych haseł zawierających nieprzypadkową kombinację liter i cyfr, które trudniej złamać hakerom. Raport TeleSign pokazuje szczególnie niski poziom świadomości w obszarze bezpieczeństwa online w grupie młodych ludzi. Prawie jedna czwarta respondentów w wieku 18-24 lata uważa, że posiadane przez nich konta online są bezpieczne, ponieważ hasła nie były wykradane w przeszłości.

SMS Telefon z sms-em

Ustalenia raportu odbiły się szerokim echem w branży bezpieczeństwa IT wskazując na zawodność metody jednostopniowego uwierzytelniania dostępu do systemów informatycznych. Okazało się, że nawet osoby zajmujące się zawodowo bezpieczeństwem mają tak samo złe nawyki w tworzeniu haseł, jak przeciętni użytkownicy.

„Proste połączenie nazwy użytkownika i hasła nie jest już wystarczające, aby zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych w serwisach online. Odpowiedzią jest usługa 2FA (2-Factor Authentication), łącząca w sobie element, który użytkownik zna (hasło) z elementem, który posiada (telefon, który pozwala generować jednorazowe hasło PIN). Taki sposób zabezpieczenia konta jest prosty i może być niezawodnym rozwiązaniem wdrożonym i utrzymywanym w różnych sieciach.  Dzisiaj prawie każdy posiada telefon komórkowy lub smartfona, na który możemy dostarczyć SMS z jednorazowym hasłem dostępu. W ten sposób urządzenie mobilne zmienia się w narzędzie, które stanowi dodatkową warstwę bezpieczeństwa, bez konieczności inwestowania w dodatkową infrastrukturę IT. Takie dwustopniowe uwierzytelnianie zaczynają wdrażać np. dostawcy przestrzeni dyskowych (np. Dropbox) oraz portale społecznościowe, aby chronić dane użytkowników. Rozwiązanie 2FA może wdrożyć każda firma chcąca zwiększyć poziom bezpieczeństwa w obszarze dostępu do kont użytkowników.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

SMS Jak działa 2FA

Z opublikowanego w 2013 roku raportu fundacji BezpieczniejwSieci.org co piąty polski internauta nie zna żadnego sposobu ochrony przed zagrożeniami podczas korzystania z sieci, a aż 14
proc. używa w Internecie tego samego hasła dostępowego do wszystkich usług
 online, także finansowych.

źródło: Infobip

Related Post

Usługi z Ulgą w T-Mobile

Posted by - 21 sierpnia 2015 0
21 sierpnia rusza nowa elastyczna oferta usług łączonych. Pozwala na dokupienie do podstawowej usługi do 5 dodatkowych i zaoszczędzić do…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *