Świadomość cyberbezpieczeństwa rośnie w zbyt wolnym tempie

Autorzy badania „2021 Bitdefender Global Report: Cybersecurity and Online Behavior” zwracają uwagę na szereg błędów popełnianych przez internautów. Jednym z najczęstszych uchybień jest udostępnianie prywatnych danych.

Bitdefender przeprowadził badanie wśród konsumentów z 11 krajów świata. Analiza zachowań pokazuje, że aż 60% respondentów jest poważnie narażonych na ataki, zaś zaledwie 11% można zaliczyć ich do kategorii bezpiecznych internautów. Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami do korzystania z usług online są smartfony, które wskazało trzy czwarte użytkowników badania. Co ciekawe, aż 61% z nich posiada telefony z systemem operacyjnym Android. Na kolejnych miejscach znalazły się laptopy (45%), inteligentne telewizory (30%) oraz komputery stacjonarne (28%). Warto podkreślić, iż prawie jedna czwarta respondentów przyznała, że używa urządzenia służbowego do obsługi osobistych kont internetowych.

Większość użytkowników badania korzysta z mediów społecznościowych i robi zakupy online. 63% ankietowanych zgłosiło posiadanie konta w mediach społecznościowych, a 54% korzystanie ze sklepów internetowych. Najczęściej używane platformy to Facebook, WhatsApp oraz Gmail.

Większość użytkowników (51%) wie, jak zmienić ustawienia prywatności przeglądarki internetowej, a 46% czyta politykę prywatności podczas tworzenia nowych kont. Ale z drugiej strony 46% respondentów nie podoba się pomysł używania nowych haseł do każdego konta, tylko 38% ma na ten temat odmienne zdanie. Jednym z najbardziej nieroztropnych zachowań internautów jest udostępniania danych osobowych, co naraża ich nie tylko na liczne ataki, ale również utratę cyfrowej tożsamości. 54% ankietowanych udostępnia zawsze lub prawie zawsze informacje na temat płci, a 43% imię oraz nazwisko, osobisty adres e-mail i data urodzenia (40%) oraz adres fizyczny (29%). Nie jest niespodzianką, że osoby w wieku 18-24 lat częściej dzielą się swoimi danymi osobowymi z innymi niż inne grupy wiekowe.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane