T-Mobile uruchamia sieć w oparciu o technologie 5G oraz LTE

T-Mobile oddał do użytku sieć telekomunikacyjną stworzoną na miarę konkretnej fabryki. Pierwsza nowoczesna i bezpieczna sieć kampusowa została uruchomiona przez T Mobile w Krakowie, w lokalizacjach firmy ASTOR, w pokazowej instalacji fabryki przyszłości.

Usługi telekomunikacyjne i teleinformatyczne stanowią istotny element budowy nowoczesnego biznesu. Ich znaczenie i wpływ na realizowanie zadań przedsiębiorstwa, w tym procesów logistycznych i produkcyjnych, jest na tyle istotna, że firmy oczekują już nie tylko dostępności usług, ale również gwarancji określonych trwałych parametrów jakościowych oraz zabezpieczeń przed ingerencją z zewnątrz. Odpowiedzią na takie potrzeby może być sieć kampusowa, czyli prywatna sieć komórkowa, działająca na niewielkim obszarze, najczęściej konkretnego zespołu budynków.

Mobilna sieć kampusowa to niskie opóźnienia, stabilność, możliwość zapewnienia najwyższych wskaźników QoS (Quality of Service), a także pełna kontrola nad tym, kto jest podłączony do sieci. Odbiorca dysponuje na wyłączność zasobami swojej sieci mobilnej, dzięki czemu nikt niepowołany nie może do niej dołączyć z zewnątrz. Jedną z największych zalet nowoczesnej sieci kampusowej jest bezpieczeństwo danych – wrażliwe dane użytkownika takiej sieci nie opuszczają terenu zakładu przemysłowego, gdyż mogą być w całości przetwarzane w ramach wewnętrznej infrastruktury (będąc w pełni zgodnym z rozwiązaniami i architekturą Edge Computing), bez potrzeby korzystania z publicznych chmur obliczeniowych. Jak pokazuje przykład infrastruktury w Krakowie, sieci kampusowe wykorzystujące najnowsze osiągnięcia technologii LTE i 5G mogą być budowane już dziś.

Sieć kampusowa utworzona na potrzeby współtworzonego przez T Mobile konsorcjum hub4industry, działa w dwóch lokalizacjach (ASTOR Robotics Center przy ul. Feliksa Wrobela oraz ASTOR Technology Park przy ul. Smoleńsk) i pokrywa około 2000 metrów kwadratowych hali fabrycznej oraz około 300 metrów kwadratowych centrum innowacji. Przy budowie sieci wykorzystano ponad 200 metrów kabli światłowodowych łączących 3 anteny sektorowe, działające w pasmach 1800 i 2100 MHz – rozwiązanie, które stosowane jest z powodzeniem m.in. w nowoczesnych centrach handlowych, stadionach czy lotniskach. Co ważne, stacje bazowe T Mobile zastosowane w projekcie zapewniają zasięg sieci w zarówno w standardzie LTE, jak i 5G. Oba z nich będą wykorzystywane przez instalacje działające na terenie showroomu – Fabryki Przyszłości hub4industry.

Obie krakowskie lokalizacje połączone są siecią WAN w technologii MPLS z siedzibą Krakowskiego Parku Technologicznego oraz biurem hub:raum, inkubatora technologicznego T Mobile.

Sieć szkieletowa krakowskiej instalacji stworzona została w oparciu o projekt OpenSource. OMEC (Open Mobile Evolved Core). To pierwsze w pełni otwarte, funkcjonalne, skalowalne i wydajne rozwiązanie tego typu, zoptymalizowane pod kątem obsługi urządzeń wykorzystujących rozwiązania mobilne ze spektrum 5G. Grupa Deutsche Telekom, do której należy T Mobile jest członkiem konsorcjum, które stworzyło i rozwija OMEC. Sieć T Mobile w ASTOR to pierwszy w Europie przypadek wykorzystania OMEC w prywatnej sieci kampusowej.

There are 1 comments

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

DJI Phantom 4 już w sprzedaży

Opublikowane przez - 17 marca 2016 0
Firma DJI, ceniony międzynarodowy producent dronów i sprzętu do nagrywania, wprowadza do oferty najbardziej zaawansowany w historii swojego portfolio model…