Test aplikacji pogodowych dla Androida. Sprawdziliśmy jedną po drugiej przez miesiąc!

MobilityAutor:
pogodynki.Są rzeczy, na które w życiu mamy wpływ, i te, na które nie mamy żadnego. Pogoda jest, niestety, niezależna od nas. Jesień, zima, wiosna – to okresy najbardziej niesfornej i nieprzewidywalnej pogody. Jak sobie z tym radzić? Jak zaplanować zimowe ferie lub choćby spacer do parku? Czekać na pogodę po wieczornych wiadomościach informacyjnych?

Na szczęście dziś już nie jesteśmy uzależnieni od prognoz w telewizji. Nasze smartfony bez większych problemów mogą nam służyć za prywatną i podręczną pogodynkę. Czym się jednak sugerować? Na co zwracać uwagę? I najważniejsze: jak skuteczne są takie aplikacje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć dzięki naszym testom aplikacji pogodowych przeznaczonych dla urządzeń z systemem Android.

AccuWeather

AccuWeather to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych aplikacji pogodowych dostępnych w sklepie Google Play. Na samym początku możemy automatycznie wybrać lokalizację, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać sobie kilka ulubionych miejsc. AccuWeather wygląda bardzo przyjemnie i czytelnie, a co najważniejsze, poruszanie się po aplikacji jest bardzo intuicyjne.

  

Na lewym, wysuwanym panelu znajdują się lokalizacje, czyli dodane przez nas miejsca. Główne okno zostało podzielone na zakładki: „teraz”, która informuje nas o bieżącej pogodzie, „co godzinę”, czyli przewidywania pogody na najbliższe 24 godziny, „na dzień”, prognoza ogólna na najbliższe dni, oraz mapy i wideo. Ostatnia kategoria jest, niestety, skupiona wokół wiadomości ze świata i trudno znaleźć najbardziej interesujący nas obszar. Cała aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Jeśli chodzi o skuteczność przewidywania pogody, to AccuWeather radzi sobie bardzo dobrze, śledząc pogodę na bieżąco. Aplikacja w większości wypadków poprawnie wskaże warunki atmosferyczne, jakie panują w konkretnej lokalizacji. Przewidywania pogody o kilka, kilkanaście godzin w przód również w AccuWeather wypadają poprawnie. Niestety, na tle konkurencji gorzej wypada wskazywanie pogody długoterminowej z kilkudniowym wyprzedzeniem, podczas naszych testów aplikacja kilkukrotnie wskazała złe odczyty, i to dość rażąco się myląc.

AccuWeather jest aplikacją bezpłatną z nieco denerwującymi reklamami, których nie ma wersja platinum. Płynność, wygoda działania i w ostatecznym rozrachunku spora skuteczność sprawiają, że warto się AccuWeather zainteresować.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 8/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 9/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 7/10
 • Ocena końcowa: 8/10

Go Weather EX

Go Weather EX korzysta z tych samych danych, co AccuWeather, jednak może się okazać, że to właśnie ta aplikacja, mimo pewnych wad, przypadnie Wam bardziej do gustu ze względu na ładniejszy interfejs.

 

Go Weather EX może pochwalić się przyjemną dla oka oprawą, a poruszanie się po aplikacji i wyszukiwanie interesujących nas danych jest banalnie proste. Przesuwając kolejne zakładki w bok, możemy śledzić najważniejsze informacje pogodowe. Jest pogoda bieżąca, jest prognoza, dalej radar i aktualności o pogodzie – niestety, pochodzą one z amerykańskiego  serwisu Weather.com i obejmują Stany Zjednoczone, więc dla nas są mało przydatne. Mimo wszystko liczba dostępnych informacji w Go Weather EX robi świetne wrażenie.

Go Weather to jedna z najbardziej intuicyjnych aplikacji, nie powinniśmy również odczuwać żadnych problemów z płynnością. Jako że aplikacja korzysta z tych samych danych, co AccuWeather, to odczyty są mocno zbliżone, jednak podczas testów kilkukrotnie zdarzyło się, że dane pomiędzy aplikacjami się różniły, niestety, nie na korzyść Go Weather, różnice są jednak minimalne, co summa summarum sprawia, że w większości wypadków możemy polegać na aplikacji.

Go Weather jest aplikacją bezpłatną, ale wyświetla reklamy, które bywają nieco denerwujące, gdy się je kliknie (trudno wrócić do aplikacji). Istnieje także możliwość zakupu wersji premium. Mnogość wyboru nie jest niczym złym, a jeśli wybieramy między dwiema bardzo dobrymi aplikacjami, to dla nas, odbiorców, jeszcze lepiej.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 8/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 8/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 6,5/10
 • Ocena końcowa: 7/10

Pogoda Yahoo

Pogoda Yahoo to zdecydowanie najlepiej wyglądająca aplikacja spośród testowanych przez nas. Każda lokalizacja jest ozdabiana ładnie wyglądającym zdjęciem. Większe miasta mają swoje własne unikatowe zdjęcia przedstawiające je z jak najlepszej strony, a animacje deszczu czy śniegu w efektowny sposób przedstawiają zmieniające się warunki pogodowe.

Poruszanie się po aplikacji to prawdziwa przyjemność, każda dodana lokalizacja to oddzielna zakładka, dostęp do bardziej szczegółowych danych uzyskujemy poprzez przesuwanie menu z góry w dół. Jednym ruchem palca wyświetlimy prognozy zarówno na najbliższe 24 godziny, jak i te długoterminowe. Mankamentem są jednak szpetne reklamy, wprowadzone do aplikacji w jednej z ostatnich wersji.

Aplikacja umożliwia dostęp nie tylko do najbardziej podstawowych danych, jak temperatura czy prognoza opadów, ale również rzadziej spotykanych, jak wilgotność powietrza czy widoczność. Płynność działania aplikacji pogodowej Yahoo to jej kolejny plus, a gdyby użytkownikom nieco starszych urządzeń sprawiała kłopoty, w ustawieniach aplikacji istnieje możliwość wyłączenia animacji i dodatkowych efektów, co powinno przyspieszyć jej działanie.

Jeśli chodzi o najważniejsze, czyli skuteczność prognoz, to Pogoda Yahoo to jedna z najlepiej przewidujących pogodę aplikacji, szczególnie w długoterminowych prognozach. Oczywiście zdarzają się małe rozbieżności, ale nie są one na tyle rażące, żeby pogrążyły wiarygodność i skuteczność aplikacji. Zdarzało się nawet, że na przekór konkurencji program wskazywał diametralnie inną pogodę, po czym okazywało się, że to właśnie Yahoo w ostatecznym rozrachunku miało rację.
Aplikację Pogoda Yahoo możemy pobrać oczywiście bezpłatnie ze sklepu Google Play.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 9/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 8/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 9/10
 • Ocena końcowa: 9/10

Pogoda TVN Meteo

Po dużych i renomowanych markach pora na bardziej swojskie Pogoda  TVN Meteo. W najnowszej wersji program przyciąga wzrok pięknym interfejsem i wieloma dodatkowymi funkcjami.

 

TVN Meteo w swej najnowszej odsłonie to aplikacja chyba dość mocno inspirowana Pogodą Yahoo – tu również tłem jest duże zdjęcie charakterystyczne dla danej lokalizacji. Wygląda to bardzo efektownie i może się podobać. I podobnie jak w wypadku aplikacji Yahoo, każda zakładka to oddzielna lokalizacja, oczywiście możemy je dowolnie dodawać.

Główne okno aplikacji pokazuje temperaturę obecną, odczuwalną, w dzień i w nocy. Po rozwinięciu dolnej belki “Pogoda” otrzymamy dodatkowe dane: wiatr, ciśnienie, wilgotność, opady, godziny wschodu i zachodu słońca, a także prognozy na kolejne godziny i dni. Jedna obejmuje najbliższe 24 godziny, druga – najbliższe 15 dni. W aplikacji zyskamy także do prognoz wideo  z TVN.

W osobnych zakładkach znajdziemy ponadto dodatkowe treści. Pierwsza z nich to INFORMACJE, które dzielą się na trzy mniejsze zakładki. W zakładkach “Najważniejsze”i “Najnowsze” przeczytamy różne ciekawostki pogodowe, natomiast w “Active” możemy poczytać o aktywności fizycznej, zdrowiu, a nawet dietach.  Ostatnia duża zakładka to OGLĄDAJ z prognozą wideo. Całość wygląda naprawdę dobrze i zapewnia dostęp do wielu przydatnych informacji o pogodzie.

Aplikacja bardzo pozytywnie zaskakuje także pod względem trafności prognoz. Przewidywania pogodowe stawiają ją na jednej półce z AccuWeather czy Yahoo, jedynie podczas długoterminowych prognoz TVN Meteo wypada nieco gorzej, podczas testów zaledwie raz w znaczny sposób błędnie przewidziała pogodę. TVN Meteo to oczywiście aplikacja bezpłatna, a brak nachalnych reklam jeszcze bardziej zachęca do użytkowania. Kawał solidnej aplikacji.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 9/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 9/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 8/10
 • Ocena końcowa: 9/10

 

The Weather Channel

Z pewnością pierwsza rzecz, na jaką zwrócimy uwagę po uruchomieniu aplikacji The Weather Channel, to świetny design. Program wygląda bardzo nowocześnie, a co najważniejsze – chodzi bardzo płynnie. Na górnym pasku wybieramy lub wyszukujemy lokalizację, a już po chwili mamy dostęp do całej gamy informacji. Niestety, zdarza się, że aplikacja ma problem z dokładnym określeniem bieżącej lokalizacji.

 

Przewijając menu (klasycznie z góry w dół), znajdziemy informacje zarówno dotyczące obecnych warunków pogodowych dla danej lokalizacji, jak i prognozy na dalsze dni. Za plus należy uznać bardziej szczegółowe podejście do prognoz, oprócz posługiwania się prostymi znakami graficznymi po wybraniu dnia znajdziemy krótką notkę opisującą w bardziej szczegółowy sposób pogodę na nadchodzące dni. Z ciekawostek na spory plus zasługuje grupa informacji o warunkach narciarskich.

The Weather Channel jest aplikacją bezpłatną. Niestety, wyświetlające się w niej reklamy są trochę irytujące, z reguły jest to banner oddzielający tabelki z informacjami pogodowymi.

Jak The Weather Channel wypada na tle konkurencji, jeśli chodzi o skuteczność prognoz? Nierówno. Określanie aktualnej pogody dla konkretnej lokalizacji jest trafne, również nie powinniśmy się rozczarować prognozami do maksymalnie 24 godzin. Niestety, w wypadku długoterminowych prognoz trudno polegać na The Weather Channel. W tej dziedzinie program myli się znacznie częściej niż konkurencja, wśród testowanych przez nas aplikacji praktycznie radzi sobie z tym najgorzej. Choć The Weather Channel to nienajgorsza aplikacja, z jaką się mierzyliśmy, to musimy być szczerzy, na rynku są dostępne po prostu lepsze aplikacje pogodowe.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 9/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 7,5/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 4/10
 • Ocena końcowa: 7/10

1Weather

1Weather już na starcie zaskakuje. Za każdym uruchomieniem aplikacji jest wyświetlana ciekawostka dotycząca różnych zjawisk pogodowych (oczywiście istnieje możliwość wyłączenia wiadomości). Aplikacja wygląda schludnie i może się podobać. Poruszanie się po niej wydaje się mniej intuicyjne niż w wypadku konkurencji, choć nie powinno sprawić żadnych problemów. Na uwagę zasługuje fakt, że w ustawieniach znajdziemy sporo możliwości modyfikacji wyglądu aplikacji, jak również wyświetlanych powiadomień.

 

1Weather dostarcza sporą liczbę danych. Podstawowy ekran informuje o sile wiatru, temperaturze, ciśnieniu oraz widoczności. Kolejna zakładka pokazuje prognozę godzinową, szczegółową (dzieląc nadchodzące dni na poranek, południe, wieczór, noc) oraz długoterminową, która podobnie jak The Weather Channel, oprócz prostych znaków graficznych zawiera czytelny i dokładny opis prognozy pogody na konkretny dzień. 1Weather wyświetla ponadto informacje w postaci słupków, które w bardzo łatwy i prosty sposób prezentują najważniejsze dane meteorologiczne, oraz oddzielną zakładkę poświęconą opadom na najbliższy tydzień. W aplikacji nie zabrakło też mapy czy informacji o położeniu słońca na nieboskłonie.

Choć 1Weather radzi sobie z odczytywaniem bieżących warunków atmosferycznych w danej lokalizacji i w większości wypadków nie myli się w długoterminowych prognozach, to (co już bardziej zaskakujące) bardzo często myli się w swoich obliczeniach dotyczących warunków pogodowych na najbliższe 24 godziny. Choć z reguły nie były to rażące błędy, to jednak aplikacja zbyt często podawała błędne dane, aby to zbagatelizować.

1Weather to bezpłatna aplikacja, choć istnieje możliwość zakupienia wersji premium (brak reklam, kilka dodatkowych funkcji). Reklamy, niestety, pojawiają się regularnie i zasłaniają cały ekran. 1Weather to ciekawa aplikacja, którą dobrze użytkować w parze z inną aplikacją, tak aby uzyskać możliwie najlepsze prognozy pogody.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 7/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 6,5/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 7/10
 • Ocena końcowa: 6,5/10

Twoja Pogoda

Twoja Pogoda to aplikacja mobilna popularnego serwisu twojapogoda.pl. Program odznacza się prostym i intuicyjnym menu, najważniejsze dane od razu ukazują się naszym oczom, wszystko jest czytelne i łatwo odnaleźć się wśród licznych informacji. Standardowo Twoja Pogoda oferuje prognozę godzinową, dzienną i obecną w danej lokacji. Aplikacja ma kilka dodatkowych ciekawych funkcji, jak kalendarium czy ostrzeżenia. Niestety, są one dostępne tylko w wersji płatnej. Na uwagę zasługuje zakładka wiadomości, która wyświetla informacje dotyczące nie tylko prognoz pogodowych, ale też szerszych tematów.


Niestety, aplikacja Twoja Pogoda nie może się pochwalić wysoką skutecznością prognoz, najgorzej wypadają te na najbliższe 24 godziny. Program ma również problemy z dokładnym określeniem obecnych warunków pogodowych, choć często różnice te nie są wielkie, to te drobne błędy zdarzają się stanowczo za często jak na aplikację, na której chcemy polegać. Długoterminowe prognozy wypadają najlepiej, nie jest idealnie, ale w większości wypadków Twoja Pogoda skutecznie przewidziała, jakie warunki będą dominować w nadchodzących dniach.

Choć aplikacja może się przydać, to reklamy, mocno okrojona bezpłatna wersja, przeciętny design i – co najważniejsze – problemy z dokładnymi prognozami powodują, że aplikację można sobie spokojnie odpuścić i wybierać w produktach konkurencji.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 5/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 5/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 7/10
 • Ocena końcowa: 5,5/10

Pogoda (Macropinch)

Aplikacja Pogoda wydawcy Macropinch zachęca eleganckim i nowoczesnym wyglądem, a delikatne animacje cieszą oko i nie wpływają negatywnie na płynność działania. Jest to jedna z najprostszych testowanych przez nas aplikacji. Informacji pogodowych jest tu stosunkowo niewiele, to absolutne minimum, czyli: temperatura, opady, wiatr i wilgotność. Aplikacja automatycznie wyszukuje bieżącą lokalizację, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać najczęściej odwiedzane miejsca.


Dostępne prognozy ograniczają się do tej na najbliższe 24 godziny i najbliższe pięć dni. Niestety, oprócz temperatury, prostej ikonki informacyjnej i godziny oraz dnia, próżno tu szukać dodatkowych czy bardziej szczegółowych informacji.
Aplikacja Pogoda wypada najgorzej ze wszystkich testowanych przez nas aplikacji, jeśli chodzi o skuteczność prognoz, i to na każdym polu – obecnej, godzinnej i dniowej prognozy. Skąpo podawane informacje na pewno nie pomagają użytkownikowi w zaplanowaniu dnia. W prognozach długoterminowych aplikacji zdarzało się np. przewidywać opady deszczu czy śniegu, gdy w rzeczywistości był słoneczny i głównie bezchmurny dzień. Pogoda Macropinch to ładna, ale bardzo prosta i mało skuteczna aplikacja, lepiej jej unikać.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 7/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 4/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 4/10
 • Ocena końcowa: 5/10

Pogoda XL

Pogoda XL już na samym wstępie potrafi mocno zniechęcić, bo często zdarza się, że aplikacja nie uruchomia się poprawnie. Może to tylko przejściowe problemy jednej wersji?

Gdy jednak przebrniemy przez pierwsze problemy, okazuje się, że z każdą chwilą jest coraz lepiej. Aplikacja kusi wyglądem, nowoczesny i przyjemny wygląd w połączeniu z ładnymi animacjami sprawiają naprawdę świetne wrażenie, a co najważniejsze, nie ma mowy o spadkach płynności podczas użytkowania. Oprócz automatycznego wyszukania bieżącej lokalizacji bez problemu dodamy kolejne miejsca.

Poruszanie się po aplikacji jest bardzo proste. Główny ekran wyświetla podstawowe dane, jak: temperatura, wiatr czy prawdopodobieństwo opadów. Po przewinięciu naszym oczom ukazuje się dość ciekawa prognoza. Aplikacja połączyła prognozę godzinną z długoterminową dzienną i tak możemy sprawdzić prognozę nawet na kilka dni w przód, z dokładnością co do godziny.

Jak jednak działa to w praktyce? Zaskakująco dobrze, chociaż najbardziej może dziwić fakt, że czym prognoza dalsza, tym Pogoda XL wydawała się trafniej ją typować. Zdarzało się bowiem, że przewidywania pogody na kilka godzin były mniej trafne niż na kilka dni. Aplikacja zasługuje na uznanie w bieżącym odczytywaniu pogody z danej lokalizacji, w tej dziedzinie zalicza się do ścisłej czołówki testowanych przez nas aplikacji. Pogoda XL nie sili się na miano najbardziej rozbudowanej aplikacji, jest prosta, ładna i wygodna w użyciu. Zdarzają się mało precyzyjne odczyty, ale nie są one na tyle rażące, żeby nie dać jej szansy.

 • Wygląd i wygoda obsługi: 8/10
 • Trafność prognoz krótkoterminowych: 7/10
 • Trafność prognoz długoterminowych: 8/10
 • Ocena końcowa: 7,5/10

Co wybrać?

O ile wyłonienie dwóch, naszym zdaniem, najlepszych aplikacji pogodowych na Androida nie stanowi problemu, a są to aplikacje: Pogoda Yahoo oraz AccuWeather, to wybranie trzeciej, zamykającej podium, stanowiło pewne wyzwanie. O nasze względy w równym stopniu walczyły aplikacje: Go Weather EX, TVN Meteo i Pogoda XL. Ostatecznie uznaliśmy jednak, że na trzecią lokatę zasługuje aplikacja TVN Meteo. Jej plusem są dodatkowe materiały z telewizji TVN oraz pogłębione nastawienie na polskie realia. No i brak reklam, które w programach pogodowych bardzo denerwują.

Choć pogoda jest nieprzewidywalna i wpływ na nią mamy znikomy, to aplikacje pogodowe mogą nam pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Jak widać, na rynku znajdziemy całą masę lepszych i gorszych aplikacji, które pomogą nam na bieżąco śledzić zmieniające się warunki atmosferyczne, trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsza aplikacja nie zapewni nam stuprocentowej skuteczności prognoz i warto czasami wspierać się również własną intuicją i zdrowym rozsądkiem.

Maciej Persona, Mieszko Zagańczyk

There are 2 comments

 1. Avatar

  Zachęcony tym artykułem zainstalowałem Pogodę Yahoo. Po 1,5 miesiąca mam dość. To co pokazuje ta aplikacja to permanentna pomyłka. Np. w tej chwili świeci słońce, ale wg Yahoo są “przelotne opady. I tak było wielokrotnie w ciągu tych 6 tygodni. Sprawdzalność prognoz nawet na 1 dzień naprzód jest tragiczna.
  To musi być najgorsza aplikacja z wymienionych tu, bo nie wyobrażam sobie, że można się mylić bardziej. Oczywiście porównywałem z innymi prognozami, głównie w Google i tam jest o wiele lepiej, choć oczywiście nie idealnie…

  Reply

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Mobility

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Powiązane