Blaupunkt BS 02 telefon komórkowy dla seniorów

Test i recenzja Blaupunkt BS 02 – klasyczny telefon komórkowy dla seniorów

MobilityNewsAutor:
Rynek telefonii komórkowej oferuje nam dziś setki przeróżnych smartfonów wielu firm. Jednak nie każde z tych urządzeń może przypaść do gustu osobom starszym. Blaupunkt BS 02 to kolejny tradycyjny telefon komórkowy od firmy Blaupunkt. Wygodę zwiększają: ergonomiczna obudowa, duże klawisze, podpowiedzi głosowe oraz funkcja SOS i baza ładująca. O tym, czy warto go kupić, możecie zdecydować sami, zapoznawszy się z wynikami naszego testu.

Badania CBOS pokazują, że z roku na rok coraz więcej osób powraca do klasycznych telefonów. BS 02 to idealny telefon dla starszych użytkowników. Równie dobrze sprawdzi się jednak jako łatwe w obsłudze urządzenie przeznaczone przede wszystkim do prowadzenia rozmów np. w małej firmie lub w jej recepcji.

Blaupunkt BS 02 telefon komórkowy dla seniorów

Pomyślmy przez chwilę, czym powinien się charakteryzować taki telefon. Czytelny wyświetlacz, proste i obrazkowe menu oraz duże i wygodne klawisze, które ułatwią obsługę telefonu. Funkcja głośnomówiąca oraz aparat i technologia Bluetooth, która pozwoli na bezprzewodową komunikację z innymi urządzeniami to zalety takiego modelu. Wbudowana latarka przyda się podczas wieczornego spaceru, a radio FM umili chwile spędzone w podróży. Telefon dla osoby starszej to przede wszystkim prostota obsługi. Trzeba pamiętać, że ta grupa docelowa jest zupełnie inna niż pozostałe.

Osoby starsze to specyficzni użytkownicy. Tutaj nie są ważne bajery graficzne, wyszukane funkcje. „Telefon ma być do dzwonienia”… i tyle. O wyjątkowej funkcjonalność BS 02 decydują przede wszystkim:

 • duże przyciski ułatwiające obsługę
 • przyjazne użytkownikowi menu
 • ekran zapewniający dobrą widoczność.

Oczywiście telefon dla seniora może mieć kilka dodatkowych funkcjonalności, jednak podstawą jest dzwonienie. Co to oznacza w praktyce? Osoby starsze oczekują od telefonu łatwej obsługi i intuicyjnego działania oraz chcą, by miał ładny wygląd. Ponadto istotne mogą się okazać dodatkowe funkcje, m.in.: latarka, klawisz SOS, żywotność baterii oraz wytrzymałość i wygląd całej konstrukcji. Czy Blaupunkt BS 02 spełnia te wymagania? Naszym zdaniem tak. Ma on duże, wyraźne klawisze oraz funkcję SOS. Dzięki niej w sytuacji zagrożenia życia można automatycznie zadzwonić oraz wysłać wiadomość tekstową do pięciu wcześniej zdefiniowanych odbiorców.

Wizualnie urządzenie prezentuje się atrakcyjnie. Ponadto walory estetyczne urządzenia potęguje jego dwukolorowość. Telefon występuje w czarno-srebrnej wersji kolorystycznej. Ponadto srebrna ramka po bokach nadaje mu elegancji, rzadko spotykanej w tego typu telefonach.

Plastiki są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy ani nie odstaje. Duże przyciski pozwalają na łatwe odczytanie zamieszczonych na nich cyfr. Tylna część obudowy ma przyjemną, porowatą fakturę. Zaokrąglone krawędzie i dosyć dobre wyważenie sprawiają, że telefon wygodnie leży w dłoni. Ponadto telefon jest leciutki – 58 g to znacznie mniej niż w większości nowoczesnych smartfonów. Telefon dla seniora nie jest gadżetem i raczej nie będzie służył do oglądania filmów i zdjęć. Z tego względu wielkość ekranu nie ma tutaj znaczenia. Ważniejsze są jego kontrast i odpowiednia kolorystyka, dzięki której wyświetlane informacje będą bardziej czytelne. Przekątna wyświetlacza modelu BS 02 wynosi 2 cale, a rozdzielczość to 176 x 220 pikseli i obrazkowe menu jest czytelne nawet dla osób starszych.

Blaupunkt BS 02 telefon komórkowy dla seniorów

Na wyświetlaczu widnieją: pisana dużą czcionką godzina, a pod nią, mniejszych rozmiarów, data. Ponadto umieszczono nazwę sieci, wskaźnik zasięgu i wskaźnik naładowania baterii oraz informacje funkcyjne.

Na obudowie telefonu umieszczono niewiele przycisków. Z lewej strony umieszczono fizyczny suwak (wł. / wył.), który ułatwia korzystanie z latarki. Trochę dziwi mnie, dlaczego jest tak słaba – jak na telefon dla seniorów ma moc porównywalną z lampą błyskową przeciętnego smartfonu. Ale przyda się, np. przy szukaniu w ciemnościach zamka od drzwi.

W górze znajduje się dioda latarki. Zaś w dole znajdziemy: mikrofon, wejście microUSB oraz ładowarki, styki ładowania poprzez bazę i wejście jack 3,5 mm. Gniazdo microUSB może służyć do połączenia z komputerem lub do ładowania telefonu.

Na tylnym panelu telefon Blaupunkt BS 02 posiada cyfrowy aparat 1,3MP i przycisk SOS, na wypadek kryzysowych sytuacji. Tryb działa nawet wtedy, gdy klawiatura jest zablokowana. Po wciśnięciu przycisku SOS telefon może zadzwonić, a także wysłać wiadomości tekstowe do wcześniej zdefiniowanych odbiorców (maksymalnie pięciu). W wypadku połączeń telefonicznych łańcuch alarmowy rozpoczyna się po dłuższym przyciśnięciu klawisza SOS i trwa tak długo, aż ktoś z listy odbierze telefon. Natomiast treść wiadomości tekstowej może być dowolnie edytowana, w zależności od potrzeb. Ponadto po uruchomieniu trybu SOS telefon emituje donośny sygnał alarmowy.

Choć obecnie większość telefonów działa pod kontrolą zaawansowanych systemów operacyjnych, osoby starsze najczęściej nie potrzebują takiej liczby funkcji. Dlatego interfejs Blaupunktu BS 02 również nie sprawia żadnych problemów, bo został ograniczony do minimum. Opcja konfiguracji menu w praktyce oznacza możliwość dostosowania zawartości menu telefonu do potrzeb używającej go osoby. Dla kogoś, komu natłok funkcji telefonu stwarza problem, wybawieniem jest możliwość schowania wielu nieużywanych funkcji i pozostawienie jedynie tych najbardziej potrzebnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą się cieszyć jeszcze bardziej przejrzystym menu. Nawigacja po menu telefonu została maksymalnie uproszczona.

Główny ekran menu składa się z zaledwie z ośmiu działów: Książka telefoniczna, Wiadomości, Historia połączeń, Narzędzia, Aparat, Galeria, Multimedia i Ustawienia. Zaletą jest wyświetlanie dużych napisów i ikon, dzięki czemu obsługa telefonu należy do przyjemnych i komfortowych.

BS02 wyróżnia na tle podobnych urządzeń m.in.: estetyczna podstawka, która pełni funkcję stacji bazowej. Dzięki temu telefon można przechowywać oraz ładować w widocznym i stabilnym miejscu, by zawsze pozostawał w zasięgu. Ładowanie telefonu jest banalnie proste, wystarczy odłożyć model na stację. W zestawie znajduje się również ładowarka do tradycyjnego ładowania.

Blaupunkt BS 02 telefon komórkowy dla seniorów

Nawiązanie połączenia odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza, którego numer widnieje w menu przy zdjęciu danej osoby. W trakcie wybierania numeru telefonicznego można aktywować głośne potwierdzenie wbijania danej cyfry – opcja przydatna dla osób niedowidzących. O nieodebranym połączeniu informuje komunikat na wyświetlaczu telefonu. Telefon obsługuje także podstawowe profile, które pozwalają na zdefiniowanie dźwięku połączeń lub SMS-ów. Podczas połączenia można aktywować tryb głośnomówiący. Wiele starszych osób ma problemy ze słuchem. Dlatego jest bardzo istotne, by telefony komórkowe dla seniorów miały bardzo dobre głośniki, które pozwolą dobrze zrozumieć osobę „po drugiej stronie” słuchawki. Jeżeli chodzi o tę funkcję, to akustyka, zarówno po stronie odbiorcy, jak i samego telefonu, wypada w naszych testach pozytywnie – zrozumiałość mowy oraz dźwięk są dobre. Funkcja głośnomówiąca sprawdzała się także w głośnym otoczeniu. Ogólnie można powiedzieć, że telefon jest bardzo głośny i nawet przy najniższym poziomie dźwięki są wyraźnie słyszalne z dużej odległości.

Funkcjonalność Blaupunktu BS 02 uzupełnia szereg przydatnych rozwiązań. Wbudowany moduł radiowy FM działa, niestety, tylko po podpięciu słuchawek jako anteny. Jest dostępny moduł łączności Bluetooth, co umożliwia np. połączenie z zestawem słuchawkowym. Ponadto urządzenie obsługuje karty micro SD do 32 GB. W kalendarzu można podejrzeć aktualną datę lub sprawdzić różne, dowolne daty i dni. Możliwość rozbudowania pojemności telefonu za pomocą dodatkowej karty pamięci pozwala na przechowywanie w telefonie większej liczby zdjęć czy plików mp3, które odtworzymy za pomocą zainstalowanych odtwarzaczy. Funkcja odtwarzania muzyki dla niektórych seniorów może okazać się rozwiązaniem doskonałym.

Aparat cyfrowy, choć w smartfonach jest obecnie standardem, w urządzeniach kierowanych do seniora często jest pomijany. Jak się jednak okazuje, nic tak nie cieszy jak zdjęcia wnuków, które można pokazać sąsiadom lub w każdej chwili je obejrzeć. BS02 2 został wyposażony w cyfrowy aparat 1,3MP. O jakości zdjęć i filmów trudno w tym wypadku mówić, dlatego ograniczę się tylko do informacji.

Najczęstszą bolączką użytkowników zaawansowanych telefonów jest krótki czas funkcjonowania urządzeń na baterii. Mocny akumulator to jeden z podstawowych elementów wyposażenia telefonu komórkowego dla seniora. Blaupunkt BS 02 posiada litowo-jonową baterię o pojemności 1000 mAh, która pozwala na dwa tygodnie pracy. W praktyce nie udało się osiągnąć tego wyniku, ale przy standardowym używaniu telefon wytrzymał ponad tydzień. Jest to bardzo dobry wynik.

Podsumowanie

Nasi rodzice i dziadkowie są przyzwyczajeni do tego, że telefon służy do rozmów na odległość. Zazwyczaj w domu był jeden telefon stacjonarny. Świat się jednak zmienił, dziś telefony komórkowe to w zasadzie funkcjonalne kieszonkowe komputery, które oferują dziesiątki dodatkowych funkcji i zastosowań. Wzrost możliwości wiąże się jednak ze wzrostem skomplikowania. Obsługi smartfonu trzeba się nauczyć, a nauka ta może przysporzyć wielu problemów starszym osobom. Nie chodzi tu bynajmniej o brak wiedzy z zakresu nowych technologii, a bardziej ograniczeń wynikających np. ze słabego wzroku. Telefon dla seniora nie jest gadżetem i raczej nie będzie służył do oglądania filmów i zdjęć. Dlatego Blaupunkt BS 02 jest prostym urządzeniem. Proste i obrazkowe menu sprawia, że obsługa tego urządzenia jest intuicyjna i nieskomplikowana. Do największych zalet tego modelu należą: czytelny, nawet dla starszych osób, kolorowy wyświetlacz i stacja ładująca. Sugerowana cena detaliczna wynosi 139 PLN.

Andrzej Kisiała TECHNOSenior

Blaupunkt BS 02 specyfikacja:

 • Pasmo – GSM 900/1800 MHz
 • Single SIM
 • Wyświetlacz – kolorowy 2.0″, 176 x 220 px
 • Czytelne obrazkowe menu
 • Baza-ładowarka
 • Bluetooth
 • Aparat – 1.3 MP (SW) fix focus
 • Multimedia – odtwarzacz audio i wideo, FM radio, zegar, alarm
 • Kalkulator, organizer, dyktafon
 • Latarka
 • Pamięć RAM 32 MB I ROM 32 MB
 • Obsługa kart pamięci – do 32 GB
 • Bateria 1000 mAh
 • Wymiary – 113 x 55 x 13.2 mm
 • Waga netto – 58 g
 • Wartość SAR:
  • 0.731 W/Kg (głowa)
  • 0.626 W/Kg (ciało).

Zawartość zestawu:

 • telefon Blaupunkt BS 02
 • bateria
 • ładowarka sieciowa
 • baza ładująca
 • przewód USB
 • zestaw słuchawkowy
 • instrukcja obsługi
 • karta gwarancyjna.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane