Test i Recenzja: FREECOM Tablet MINI SSD. Dysku dla tabletów i smartfonów

Często mówi się, że dzisiejsze smartfony są kieszonkowymi komputerami. Takie akcesoria jak Freecom Tablet mini SSD tylko to potwierdzają. Jest to półprzewodnikowy dysk twardy, który podłączymy nie tylko do komputera przez USB, ale także do popularnych smartfonów i tabletów ze złączem microUSB.

Zapowiadana lata temu era post PC wciąż nie nadeszła, a tablety nie wyparły komputerów. Widać jednak, że producenci wciąż wierzą w to, że tak osobisty i mobilny sprzęt jak tablet czy smartfon nie jest jedynie kanapowym czytnikiem czy telefonem z dostępem do Internetu, tylko rzeczywiście czymś, co prędzej czy później każdemu z nas zastąpi tradycyjny komputer.

Potwierdzają to kolejne rozwiązania, ulepszenia, oprogramowanie, ale także akcesoria, w tym takie jak Freecom Tablet MINI SSD. Jest to minidysk przenośny wykonany w technologii półprzewodnikowej. Dzięki temu działa bezszelestnie, pobiera niewiele prądu, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne w znacznie większym stopniu niż tradycyjny dysk talerzowy. Producent zapewnia, że dyskowi nie jest straszny upadek z nawet 4 m na twarde podłoże.

Lekki i zamknięty w niewielkiej plastikowej obudowie zachęca do zabierania go wszędzie ze sobą. To, że warto, potwierdza jego funkcjonalność. Wbudowany w krawędź obudowy przewód USB został podzielony na dwa. Jeden jest zakończony tradycyjnym złączem USB. Pozwala ono na podłączenie dysku do komputerów PC oraz Mac.

Na dysku znajdziemy ponadto dedykowane oprogramowanie. Służy m.in. do automatyzacji procesu wykonywania kopii bezpieczeństwa wybranych plików.

Drugi przewód to wtyk microUSB. Można go użyć do podłączenia dysku do tabletu lub smartfonu. Dzięki temu jest możliwe rozszerzenie pamięci urządzenia mobilnego. Duża pojemność (aż 128 gigabajtów) pozwoli trzymać na nim całą kolekcję zdjęć, filmów czy muzyki i mieć do niej dostęp z dowolnego urządzenia, kiedy tylko tego potrzebujemy.

Dysk wymaga jednak od urządzenia wsparcia dla standardu OTG. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy nasz telefon lub tablet jest kompatybilny ze standardem OTG. Inaczej po podłączeniu dysku nie będziemy mieli dostępu do zapisanych na nim plików. Dysk testowałem z telefonem pracującym pod systemem mobilnym Android. Wystarczyło podpiąć dysk i chwilę odczekać, by na ekranie pojawił się obraz z przeglądarki plików znajdujących się w pamięci.

FREECOM Tablet MINI SSD zapewnia bardzo dobre parametry odczytu i zapisu. Podczas testu po podłączeniu dysku do komputera z portem USB 3.0, program Blackmagic Disk Speed Test pokazał bardzo niezłe wartości – 168 Mb/s dla zapisu i 430 Mb/s dla odczytu. Jest nieźle, żeby nie powiedzieć: bardzo dobrze. Również po podpięciu przez microUSB pliki uruchamiają się błyskawicznie.

Michał Gruszka

WERDYKT
Dysk FREECOM Tablet MINI SSD świetnie się spisze jako zwykły dysk do magazynowania i wymiany danych między komputerami, ale także zwiększy pamięć urządzenia mobilnego. Kosztuje ok. 500 zł. Nie jest to wygórowana cena. Szkoda, że nie współpracuje z mobilnym sprzętem Apple. Mimo to polecam.

ZALETY

  • Można podłączyć do komputera, tabletu i telefonu
  • Szybki transfer odczyt/zapis
  • Niewielkie rozmiary
  • Lekki i odporny na uszkodzenia

WADA

  • Nie działa z iPhone’ami i iPadami

FREECOM Tablet MINI SSD:

  • Dysk SSD dla tabletów i smartfonów
  • Złącza USB 3.0 i microUSB
  • Pojemność 128 lub 256 GB
  • Wymiary 9,2 x 1,5 x 5,8 cm
  • Waga 58 g

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane