Test i Recenzja: PocketBook 631 Touch HD

Czytanie jest w modzie, choć badania wskazują, że średnio czytamy coraz mniej. Aby przekonać tych, którzy nie lubią taszczyć z sobą opasłych tomów, jak również czytać na ekranach tabletów, od lat są oferowane coraz to nowsze, lepsze i tańsze czytniki e-booków. PocketBook przedstawił niedawno najnowszy produkt, wyposażony w ekran o bardzo wysokiej jakości.

PocketBook 631 Touch HD

Najnowszy PocketBook 631 Touch HD jest krokiem firmy w stronę ekranów o wysokiej rozdzielczości, popularnie zwanych HD. W tym modelu zastosowano ekran E-Ink Carta o gęstości punktów obrazu na poziomie 300 dpi, co przy przekątnej 6” oznacza rozdzielczość 1 072 x 1 448 pikseli. Takie parametry sprawiają, że czcionki są ostrzejsze, a obraz znacznie wyraźniejszy i oczy mniej się męczą.

Ekran

Ekran jest podświetlany, a jasność można bardzo płynnie regulować od dość mocnego do całkowitego wyłączenia. Pozwala to bez problemu czytać przy pełnym słońcu i, choć obecna aura temu nie sprzyja, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytnik zabrać ze sobą na urlop lub delegację do ciepłych krajów. Jeśli oświetlenie nie jest sprzyjające czytaniu, to podświetlenie zapewni możliwość pochłaniania kolejnych stron powieści, nawet w zupełnej ciemności. Co więcej, taki typ podświetlenia nie męczy wzroku tak, jak ma to miejsce w przypadku tabletów czy notebooków.

Urządzeniem sterujemy dzięki dotykowej nakładce na ekran, można też wykorzystać wbudowane przyciski. Menu jest bardzo rozbudowane i pozwala na wybór wielu czcionek, w zależności od preferencji użytkownika. Podobnie jak zaawansowane modele konkurencji, także PocketBook Touch HD daje do dyspozycji czcionki specjalnie opracowane dla dyslektyków. Swobodnie można też wybierać ostępy między wierszami, szerokość marginesów, a także wielkość czcionki, którą bardzo płynnie można regulować. Niestety, tu podczas testów objawił się problem. Regulacji wielkości czcionki można dokonać, wykorzystując suwak w jednym z menu, ale też za pomocą szczypania lub rozsuwania ekranu dwoma palcami.

Niestety, brakuje blokady zmiany wielkości. Często się zdarzało, że przerzucając strony, niechcący zmieniałem wielkość czcionki, a wszystko przez to, że trzymając czytnik za bok obudowy, dotykałem gdzieś ekranu jeszcze podstawą kciuka. Powrót do swojej ulubionej wielkości czcionki za pomocą szczypania lub rozciągania obrazu może przyprawić o rozstrój nerwowy, ale suwak w menu działa perfekcyjnie – niemniej trzeba się do niego dostać, co zabiera czas i wybija z nastroju podczas czytania.

PocketBook 631 Touch HD
PocketBook 631 Touch HD

Co w środku?

W specyfikacji podano, że procesor jest szybszy od występujących w poprzednich produktach firmy, że zastosowana pamięć jest większa (8 GB), a pamięć operacyjna 512 MB wystarczy do sprawnej pracy urządzenia. Wszystko by się zgadzało, gdyby nie jeden szczegół. Działanie urządzenia nie pozostawiało wiele do życzenia pod względem szybkości pracy, szczególnie że można się przełączać pomiędzy otwartymi „aplikacjami” za pomocą wbudowanego menedżera zadań, ale samo wybudzanie czytnika z uśpienia zabierało co najmniej 30 s od uaktywnienia urządzenia przyciskiem do pojawienia się strony ostatnio czytanej książki. Na co dzień używam innego czytnika, bardzo znanej firmy, który startuje dosłownie w kilka sekund. Warto byłoby poprawić ten problem w następnych wersjach oprogramowania wewnętrznego urządzenia, jeśli jest to możliwe.

Urządzenie odczytuje wiele formatów książek elektronicznych, m.in. te najpopularniejsze: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI i ACSM.

Inne funkcje

PocketBook 631 Touch HD wyposażono w stereofoniczne wyjście słuchawkowe, dzięki któremu można wykorzystać wbudowany odtwarzacz plików MP3 i odsłuchiwać nie tylko muzykę, ale także audiobooki. Pojemność pamięci swobodnie wystarczy na książki i pliki muzyczne, ale jeśli komuś będzie mało, to może skorzystać z czytnika kart microSD o pojemności do 32 GB.

Podłączając słuchawki, możemy skorzystać także z jeszcze jednego udogodnienia, a mianowicie z systemu TTS (Text To Speech), czyli zamiany tekstu na mowę. W PocketBook Touch HD wbudowano syntezator mowy IVONA, który przez wiele lat zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach tego typu rozwiązań. Do wyboru jest głos męski i żeński – oba doskonale się sprawdzają. Tekst jest odczytywany niezwykle poprawnie, choć da się wyczuć, że jest to synteza cyfrowa, ale nie przeszkadza to w odbiorze książek. Może to być doskonałe narzędzie dla osób niedowidzących lub niewidomych, dzięki któremu będą one w stanie „czytać” książki, podręczniki i inne materiały niedostępne w formie audiobooków. Za to należy się firmie duży plus.

PocketBook 631 ma także wbudowane słowniki ABBYY Lingvo pomagające w nauce języków lub rozumieniu treści w innych niż polski językach.

Jeśli czytanie i słuchanie się znudzi, to można pograć w sudoku lub szachy, i to na całkiem wysokim poziomie.

PocketBook 631 Touch HD
PocketBook 631 Touch HD

Łączność

Komunikację z komputerem zapewnia możliwość podłączenia czytnika poprzez złącze microUSB, a z Internetem – bezprzewodowy moduł Wi-Fi. O dostęp do książek użytkownika pozwolą zadbać aplikacje: PocketBook Dropbox, Send-to-PocketBook, BookStore, Biblioteki, PocketBook Sync, PocketNews lub przeglądarka internetowa.

Lepszy od Kidle’a?

PocketBook 631 Touch HD jest bardzo ciekawą alternatywą dla rozwiązań proponowanych przez konkurencję. W porównaniu z nowymi czytnikami Kindle jest on przede wszystkim całkowicie spolszczony, ma wygodne przyciski, doskonały system zamiany tekstu na mowę i czyta dużo więcej formatów, ale jest jednak od niego wolniejszy. Inne urządzenia dostępne na rynku oferują niemal taką samą jakość, spolszczenie, ale też dostęp do aplikacji Legimi, która oferuje w ramach niezbyt drogiego abonamentu możliwość czytania w każdym miesiącu dużej lub wręcz dowolnej liczby książek z pokaźnej biblioteki i tego brakuje mi w tym czytniku najbardziej.

Maciej Lewczuk

PocketBook 631 Touch HD
PocketBook 631 Touch HD

Werdykt

Świetny czytnik z podświetlanym ekranem dotykowym wysokiej jakości i przyciskami sterującymi. Doskonały system zamiany tekstu na mowę sprawdzi się przy każdej polskiej powieści, podręczniku, a nawet wierszach. Nieco zbyt wolny rozruch i możliwość przypadkowej zmiany wielkości czcionki podczas czytania nieco irytują.

Wady

 • Wolny rozruch (wybudzanie)
 • Możliwość przypadkowej zmiany wielkości czcionki

Zalety

 • Wygodna obsługa przyciskami
 • Świetny system zamiany tekstu na mowę (IVONA)
 • Dość mocny algorytm w aplikacji szachów

PocketBook 631 Touch HD:

 • Podświetlany ekran E Ink Carta HD (1 072 x 1 448) 300 dpi
 • Text-to-speech
 • Preinstalowane słowniki ABBYY Lingvo
 • Odtwarzanie plików MP3
 • Wyjście jack 3,5 mm
 • Wi-Fi

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Maciej Lewczuk

Maciej Lewczuk

Dziennikarz od blisko dwóch dekad związany z mediami papierowymi i elektronicznymi, zawsze trzyma rękę na pulsie w kontekście najnowszych wydarzeń, technologii i sprzętu.

Powiązane