Transcend JetDrive Lite 330 – Sposób na małe dyski w MacBookach

Jest rozwiązanie dla właścicieli MacBooków Pro Retina oraz Air, którzy wybrali konfigurację ze zbyt małym dyskiem twardym. Transcend JetDrive Lite to karta SDXC, która pozwala rozszerzyć pamięć MacBooka o nawet 256 gigabajtów bez konieczności wymiany bardzo drogiego dysku PCI Express.

transcend-jetdrive-lite

Karta Transcend JetDrive Lite dostępna jest w wariantach o pojemności 64, 128, a nawet 256 gigabajtów. Niestety, nie każda wersja pamięciowa jest dostępna dla każdego z modeli MacBooków. Na przykład dla Retiny Pro 13 cali możemy wybrać maksymalnie 128 gigabajtów. Air może być doposażony o pamięć 256 gigabajtów.

Obudowa karty jest dokładnie dostosowana rozmiarem do głębokości szczeliny czytnika SD w poszczególnych modelach komputerów i po wsadzeniu do czytnika niemal nie wystaje z niego. JetDrive Lite może w czytniku „zamieszkać” na stałe i dać nam poczucie dostępnego drugiego dysku twardego.

Karta jest zbudowana na bazie uznawanych za stabilne chipów MLC NAND. Pozwala na odczyt danych z prędkością do 95 MB/s. Natomiast zapis jest realizowany wolnej, z prędkością do 60 MB/s. Transfer danych jest wspierany o technologię ECC dbającą o poprawność transferowanych danych. Tyle teoria. Sprawdziłem, jak to wygląda w praktyce i tu, niestety, niewielkie, ale jednak rozczarowanie.

jetdrive4

Nie bez wad

Przede wszystkim karta ma bardzo duży problem ze stabilnością transferu. Po każdym uruchomieniu testu prędkość zapisu jest inna, a amplituda prędkości bardzo duża. Reklamowane 60 MB/s przy zapisie udało mi się uzyskać tylko tuż po formatowaniu na exFAT przy pustym nośniku. Po zapisaniu na nim filmu było już z tym dużo trudniej. Na pocieszenie dodam, że odczyt na poziomie 90 MB/s jest dużo bliższy prawdzie i rzeczywistości.

Realnymi wartościami do uzyskania na MacBooku Pro Retina 13.3 z 2015 roku są te przy zapisie między 25 a 45 MB/s. Odczyt to ok. 75–85 MB/s. Disk Speed Test pokazuje, co prawda, wartość 61,6 i 86,0 MB/s, jednak podczas pracy z plikami na karcie takie transfery nie są możliwe do uzyskania. Wartości pokazywane przez Disk Speed Test w teście ciągłym o obciążeniu 5 GB bardzo się wahają, czasem jest to przedział 25–30 MB/s, czasem 32–48 MB/s. Nie można więc uznać tego nośnika za pracujący ze stabilną prędkością zapisu.

W sieci znalazłem opinie, że komputer ze wsadzonym nośnikiem uruchamia się dłużej niż bez niego. W moim przypadku zupełnie nie odczułem różnicy. Sprawdzając stoperem, w obu wypadkach uruchomienie trwało ok. 8 s. Natomiast zauważyłem, że sformatowanie karty na system OS X Extended kronikowany sprawiło, że transfery zapisu/odczytu były sporo niższe, niż gdy karta pracowała na partycji exFAT.

jetdrive

Praktyka bez cyferek

Jak te suche parametry odczytu i zapisu w MB/s mają się do codziennej pracy z nośnikiem? Czy te teoretyczne 60 i 95 MB/s, które oferuje JetDrive Lite, to dużo czy mało? To wystarczająca wartość na magazyn plików. Z powodzeniem możemy przechowywać na nim pliki multimedialne czy nawet stworzyć na nim powierzchnię dla Time Machine.

Ile to kosztuje?

Za JetDrive Lite 330 o pojemności 128 GB zapłacimy nie mniej niż 349 zł. Z kolei na model Lite 130 o pojemności 256 GB trzeba przygotować kwotę ok. 800 zł. Dla porównania – karta pamięci micro SD o podobnych parametrach zapisu i odczytu oraz pojemności 128 GB kosztuje ok. 250 zł.

Michał Gruszka

jetdrive2

WERDYKT

Transcend JetDrive Lite to dobra alternatywa dla właścicieli MacBooków z za małym dyskiem. Czy ma jakieś wady? Poza nierówną prędkością transferów mankamentem jest brak możliwości wykorzystania karty w różnych modelach komputerów. Kupując wersję dla Pro Retina, nie podłączymy jej np. do iMaca czy Aira, by przenieść dane między tymi urządzeniami. Karta będzie po prostu za krótka.

ZALETY

  • Pozwala łatwo rozbudować pamięć w komputerach Apple

  • Duża pojemność

  • Całkiem niezłe prędkości transferu

  • Dożywotnia gwarancja

  • Odporna na kurz i zamoczenie

WADY

  • Niestabilne prędkości zapisu

  • Utrudnienie w przenoszeniu danych między różnymi modelami komputerów za pomocą karty

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Nadchodzi Karma od GoPro

Opublikowane przez - 14 grudnia 2015 0
Drony – coraz modniejsze zarówno zabawki jak i narzędzia do pracy. Ich “twórców” przybywa. Do tego grona, już w 2016…