WD My Cloud Mirror (Gen 2) – Prywatna chmura w każdym domu

MobilityAutor:

Liczba urządzeń elektronicznych w naszych domach zwiększa się, rośnie też nasze zapotrzebowanie na przestrzeń, gdzie można zgromadzić zdjęcia, filmy, muzykę i ważne dane. By temu sprostać, sięgamy po dodatkowe dyski – na USB, wpięte w gniazdo routera czy w końcu wyspecjalizowane NAS-y, stworzone do przechowywania danych w sieci lokalnej. Bardzo rozbudowanym jak na domowe standardy dyskiem sieciowym jest WD My Cloud Mirror.

WD My Cloud Mirror foto 01

Na pierwszy rzut oka My Cloud Mirror jest bliźniaczo podobny, nie licząc koloru, do bardziej profesjonalnego modelu EX2. To w większej części gładki, biały plastik, sporo otworów wentylacyjnych, kilka złącz na tylnym panelu (reset do ustawień fabrycznych, dwa USB 3.0 do podpięcia dodatkowych dysków, Gigabit Ethernet i dedykowanie zasilanie sieciowe), w łatwy sposób wyjmowane dyski 3,5” (dwa WD Red o pojemności po 2 TB w testowanej wersji) i diody na przedniej ściance. Kolorystyka i linia obudowy powinna spodobać się fanom Apple (co więcej dysk jest w pełni zgodny z systemami tej firmy). Poza resetem, niestety, nie ma innych guzików, chociażby włącznika. Mimo wielu szczelin ułatwiających przepływ powietrza podczas pracy dysk nieraz bywa słyszalny – może nie uciążliwie, ale jednak zauważalnie.

Dyski i osiągi

Wszystkie egzemplarze WD My Cloud Mirror są sprzedawane wyłącznie z zamontowanymi parami identycznych dysków, w odróżnieniu od profesjonalnych serii WD. Dostępne pojemności to – do wyboru – 4 TB (w cenie od 1 299 zł), 6 TB (od 1 695 zł) i 8 TB (od 2 039 zł). Realne miejsce może być takie, jak wynika z pojemności dysków albo o połowę mniejsze, bo WD My Cloud Mirror obsługuje RAID 0 (naprzemienne sektory na obu dyskach, które są widziane jako jeden duży, nieco poprawiają osiągi), RAID 1 (domyślny tryb, lustrzane kopie na obu dyskach, jeden po uszkodzeniu można wymienić, RAID zostanie odtworzony, a dane przetrwają) i JBOD (dwa niezależne wolumeny).

Dzięki zastosowaniu w WD My Cloud Mirror gigabitowej karty sieciowej, mając do tego szybki router 1 Gb/s i takiej samej klasy kartę sieciową w PC czy wydajne Wi-Fi, można się spodziewać transferów nawet na poziomie ok. 90 MB/s podczas odczytu i 80 MB/s dla zapisu, co daje podobne osiągi do wielu dysków USB 3.0. Oczywiście sieć zbudowana na bazie popularnego Fast Ethernet 100 Mb/s będzie ograniczała przesyły do mniej więcej 12 MB/s, więc urządzenia i okablowanie 1 Gb/s lub szybkie Wi-Fi w sposób istotny wpłyną na o wiele większy komfort użytku.

Jeśli WD My Cloud Mirror działa tylko po Ethernecie, to po co mu dwa porty USB 3.0? Nie działają one na w trybie klienta, tylko hosta. Posiadając różne pamięci USB (dyski, pendrive’y, czytniki, nawet aparat), możemy uzyskać do nich dostęp sieciowy, a nawet tworzyć kopie danych w obu kierunkach USB – NAS. Ciekawą opcją jest automatyczne kopiowanie multimediów z aparatu z możliwością wyczyszczenia źródłowej pamięci.

wd2

Kopie zapasowe i synchronizacja

Jeśli posiadacie komputery Apple, to nie jest potrzebna nawet instalacja dodatkowego oprogramowania. Kopie bezpieczeństwa działają na bazie Time Machine. W Windows już jest wymagany WD Sync do synchronizacji, a na potrzeby kopii WD SmartWare Pro. Mobilne systemy (Android i iOS, zapomniano o telefonicznym Windowsie) też są wspierane dedykowanymi aplikacjami. A co z kopiami samego WD My Cloud Mirror? Poza dyskami USB można skonfigurować kilka NAS-ów WD z jednej sieci lokalnej, aby tworzyły swoje kopie, lub wykonywać je w chmurze Amazon S3 lub ElephantDrive.

Najciekawsza w tym wszystkim jest chyba jednak możliwość dostępu do zasobów z każdego miejsca, niekoniecznie w sieci lokalnej, czyli swoista prywatna chmura danych umieszczona w domu. Jeśli ustawimy odpowiednie opcje, to czy po FTP (z obsługą dynamicznego DNS) czy programami lub przez WWW dostajemy wgląd w WD My Cloud Mirror przez Internet? Oczywiście komfort pracy jest uzależniony w tym wypadku od szybkości łącza.

Dostęp LAN

Niezależnie do systemu operacyjnego do dysku dostaniemy się bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Media przez DLNA czy iTunes, udostępnianie dzięki SMB, FTP, WebDAV, NFS… Wszystko z pomocą tworzenia udziałów dla różnych użytkowników. Zabrakło iSCSI dostępnego w wyższych modelach, czyli funkcji podpinania dysku sieciowego widzianego jako lokalna pamięć w PC. Ale to nie wszystkie możliwości. NAS umożliwia instalację dodatkowego oprogramowania, chociażby klientów P2P, alternatywnych serwerów mediów, klientów pobierania HTTP/FTP, serwerów PHP, Joomla! i WordPress… Co prawda pozycji jest nieco mniej niż w WD Cloud EX2, ale jak na domowych użytkowników, do których jest skierowana seria WD My Cloud, i tak jest tego sporo.

wdmirror3

Interfejs

Podstawowym kanałem zarządzania dyskiem jest interfejs WWW możliwy do przeglądania z każdego typu urządzenia z poziomu przeglądarki internetowej, tak jak w routerach. W porównaniu z poprzednią edycją interfejs został poprawiony i jego obsługa jest banalnie prosta, a praktycznie wszystkie funkcje mają stosowne opisy. Kategorie są sprawnie podzielone, co ułatwia odnalezienie żądanej funkcji. Panel pokazuje też stan procesora i pamięci RAM, wyświetla także ważne powiadomienia, które mogą dochodzić na e-maila lub jako SMS. Do dyspozycji użytkownika oddano ponadto kopie zapasowe ustawień, szybkie i pełne wymazywanie danych lub reset ustawień oraz haseł, diagnostykę dysków, odbudowę macierzy po awarii dysku itp. Interfejs WWW jest też jedynym (poza mniej rozsądnym odcięciem zasilania) sposobem na wyłączenie lub ponowny rozruch WD My Cloud Mirror.

Jan Domański

wdmirror4

WERDYKT

Mimo nakierowania głównie na użytkowników domowych WD My Cloud Mirror sprawdzi się nawet w firmie jako sieciowy dysk z backupami, przydziałami, synchronizacją i zabezpieczeniem w postaci RAID 1, a nawet możliwością instalacji dodatkowych aplikacji. Zaletą jest możliwość dostania się do danych z każdego miejsca globu przez Internet. Urządzenie jest też ciekawą, nieco tańszą alternatywą dla podobnego, choć posiadającego trochę więcej opcji WD Cloud EX2.

WADY

 • Podczas aktywnej pracy jest trochę zbyt głośny
 • Brak fizycznego włącznika
 • Brak obsługi iSCSI

ZALETY

 • Szybkie transfery
 • Możliwość pracy w RAID 0/1 i JBOD
 • Rozszerzalny dyskami USB
 • Rozbudowane backupy i synchronizacja
 • Możliwość instalacji dodatkowych aplikacji
 • Dostęp do danych z każdego miejsca przez Internet

WD My Cloud Mirror w skrócie:

 • Procesor Marvell ARMADA 385 1,3 GHz
 • 512 MB RAM
 • 171 x 99 x 155 mm
 • Pojemności 4/6/8 TB
 • Gigabit Ethernet
 • 2 x USB 3.0
 • Cena – od 1 299 zł

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Mobility

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Powiązane