Wpływ działania telefonów na organizm człowieka

196 0

Test telefonu Nokia C5-03

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki badań telefonów komórkowych w aspekcie pochłaniania przez ludzkie ciało energii elektromagnetycznej podczas rozmów telefonicznych (badanie współczynnika SAR).

 

Biorąc pod uwagę, iż korzystanie z telefonów komórkowych jest w polskim społeczeństwie powszechne, a obecnie liczba aktywnych telefonów komórkowych w Polsce szacowana jest na 57 mln egzemplarzy, Prezes UKE postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki telefony komórkowe mają na organizm osoby prowadzącej rozmowę, w szczególności biorąc pod uwagę najbardziej wrażliwych użytkowników, jakimi są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Zgodnie z powszechnie przyjętym w Europie Zaleceniem Rady Europy (1999/519/EC) poziom pochłaniania energii elektromagnetycznej, a więc tak zwany współczynnik SAR (ang. Specyfic Absorption Rate) nie może przekroczyć wielkości 2W/kg, w przeliczeniu na 10g masy tkanki ludzkiego ciała. Wartość współczynnika SAR informuje więc o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika. Przekroczenie emisji powyżej poziomu 2W/kg, gdy podczas rozmowy trzymamy telefon w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Badania objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 11 modeli telefonów komórkowych, które ze względu na swoją budowę i dostępne funkcje mogą być w szczególności wykorzystywane przez seniorów i dzieci. Próbki zostały pobrane w okresie styczeń – luty 2015 r., a badania wykonano w lutym i marcu 2015 r.  

Prezentowane poniżej wyniki dotyczą 2 egzemplarzy każdego z badanych modeli, a podana wielkość współczynnika SAR jest wielkością maksymalną (najmniej korzystną) otrzymaną w serii testów dla każdego egzemplarza.

Lista wyrobów poddanych badaniom (kolejność alfabetyczna):

1.    Alcatel 2001X
2.    Emporia Solid V33i
3.    MaxCom MM 910
4.    MaxCom MM 705BB
5.    MaxCom MM 820BB
6.    MaxCom MM 822BB
7.    MyPhone One
8.    MyPhone 1062 Talk+
9.    Samsung GT E1200R
10.    Samsung GT S5611
11.    Wiko RIFF

W załączeniu pełna treść raportu

Badania SAR_raport

 

źródło: UKE

Related Post

Niedrogi telefon z plusem

Posted by - 25 sierpnia 2015 0
Karbonn Mobiles wprowadził do Polski nowy model  – Karbonn A19 Plus. Model ten to lekki smartfon z 5 calowym ekranem TFT…

Ranking SpeedTest w lipcu

Posted by - 6 sierpnia 2020 0
W lipcu użytkownicy polskiego Internetu mogli zaobserwować wzrost komfortu korzystania z sieci – wynika z ostatniego rankingu SpeedTest.pl. Inwestycje związane…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *