XDR: nowy bat na hakerów

Dostawcy systemów bezpieczeństwa cały czas poszukają narzędzi, które pozwolą powstrzymać hakerów. Analitycy Forrestera zwracają uwagę na nową broń skierowaną przeciwko cyberprzestępcom jaką jest Extended Detection and Response (XDR).

Jeszcze do niedawna ochrona urządzeń końcowych kojarzyła się przede wszystkim z oprogramowaniem antywirusowym. Wprawdzie antywirusy przeszły w ostatnich latach metamorfozę i powstrzymują dużo więcej złośliwego kodu niż kiedykolwiek, aczkolwiek wciąż nie radzą sobie z atakami bez plikowymi czy wielowektorowymi. Dlatego też kilka lat temu producenci wprowadzili zupełnie nowe narzędzie w postaci EDR (Endpoint Detection and Response). W odróżnieniu od antywirusów nie skupia się ono na identyfikacji złośliwego oprogramowania, lecz na detekcji nieprawidłowych działań. EDR zapewnia szczegółowy wgląd w strukturę IT przedsiębiorstwa i wszelkich działań realizowanych w firmowej sieci. Oprogramowanie tej klasy spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem na rynku, dlatego też producenci postanowili pójść za ciosem, wprowadzając na rynek systemy XDR (Extended Detection and Response).

Czym jest XDR?

Jak to zwykle bywa w przypadku wschodzącej kategorii technologii, niemal wszyscy dostawcy systemów bezpieczeństwa deklarują posiadanie takiego rozwiązania. Nie inaczej wygląda to w przypadku XDR. Dlatego też analitycy Forrester podjęli się definicji tej klasy oprogramowania, według której XDR jest wynikiem ewolucji EDR i optymalizuje wykrywanie zagrożeń, ich badanie oraz poszukiwanie w czasie rzeczywistym. Ponadto ujednolica i automatycznie koreluje informacje pochodzące z punktów końcowych, poczty elektronicznej, serwerów, obciążeń chmury i sieci. Takie podejście pozwala na szybsze identyfikowanie zagrożeń i efektywniejsze analizowanie zdarzeń oraz reagowanie na przestrzeni wielu warstw zabezpieczeń. XDR jest zbudowany na infrastrukturze Big Data, co umożliwia korelację i automatyczną analizę przyczyn źródłowych w oparciu o szerszy kontekst, wychodzący poza telemetrię punktów końcowych.

Natywny XDR czy hybrydowy XDR

Forrester dzieli rozwiązania XDR na natywne oraz hybrydowe. Pierwsze z wymienionych opierają się na ścisłym dopasowaniu portfolio dostawcy i silniejszej integracji między własnymi elementami zapewniającymi telemetrię. Z kolei hybrydowe XDR bazuje na połączeniu autorskich systemów z zewnętrznymi dostawcami w celu zbierania danych telemetrycznych niezwiązanych z urządzeniami końcowymi. Natywny XDR jest szybszy we wdrożeniu, a tym samym zapewnia krótszy czas uzyskania korzyści. Rozwiązanie natywne oferuje wyższy stopień automatyzacji i jest łatwiejsze w obsłudze. Analitycy Forrester sugerują, że mniejsze organizacje z ograniczoną liczbą specjalistów ds. bezpieczeństwa powinny postawić na XDR natywny, zaś większe firmy z rozbudowanymi działami IT na hybrydowy.

Najłatwiejszą ścieżką dla firm, które chcą rozpocząć pracę z XDR jest wdrożenie EDR i umożliwienie zespołowi ds. bezpieczeństwa stopniowej ewolucji poprzez dodawanie w razie potrzeby dodatkowych systemów telemetrycznych. Nasz system Bitdefender XEDR zaprojektowano z myślą o umożliwieniu użytkownikom dodawania telemetrii wykraczającej poza punkty końcowe. Pierwszym dodatkowym źródłem telemetrii wbudowanym w XEDR jest Bitdefender Network Sensor, który kontroluje zaszyfrowany lub nieszyfrowany ruch sieciowy przy użyciu kombinacji uczenia maszynowego, analizy zachowań i inteligencji zagrożeń. – wyjaśnia Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Analitycy w raporcie dotyczącym XDR wzięli pod lupę 29 dostawców systemów bezpieczeństwa. Forrester prognozuje, że technologia XDR zastąpi w niezbyt odległej przyszłości systemy EDR, a w dłuższej perspektywie czasu oprogramowanie SIEM (Security Information and Event Management).

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

HTC One M8s w Play

Opublikowane przez - 27 maja 2015 0
  Do oferty Play trafił HTC One M8s. Łączy w sobie Androida Lollipop, czterordzeniowy procesor, 2 GB RAM i aparat…