XTORM FREEDOM Wireless Qi: test i recenzja ładowarki bezprzewodowej

Ładowarka indukcyjna XTORM FREEDOM Wireless Qi pozwala naładować baterię najnowszy modeli telefonów wyposażonych w funkcję ładowania indukcyjnego bez podłączania kabla. Urządzenie stanowi sensowną alternatywę dla drogich ładowarek producentów smarfonów.

Ładowanie indukcyjne staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej smartfonów jest wyposażanych w taką funkcję, w ładowarki bezprzewodowe coraz częściej wyposażane są także nowe samochody. Co więcej, taki sposób zasilania urządzeń przenośnych trafia nawet do restauracji i kawiarni. Po położeniu telefonu na stole jest on od razu ładowany. Łatwo, bez naszego udziału, przy okazji.

Za tym trendem poszło także Apple w swoich modelach 8, 8 Plus oraz X. Otrzymały one funkcję ładowania indukcyjnego w uniwersalnej technologii Qi. I choć nie jest ono idealne, bo nie oferuje funkcji szybkiego ładowania opracowanego przez Qualcomm, to i tak wydaje się bardzo przydatne.

Choć Apple wprowadziło na rynek urządzenia z technologią ładowania bezprzewodowego, to w nie dało w zestawie ładowarek pozwalających na ładowanie ich tą metodą. Jest co prawda w trakcie produkcji specjalna ładowarka Apple pozwalająca ładować telefon, słuchawki i zegarek jednym urządzeniem, jednak jej cena, która ma wynosić 1000 złotych, już na starcie sprawia, że mało kto się nią w ogóle interesuje. Z pomocą przychodzą inni producenci tego typu akcesoriów, którzy dzięki temu, że Apple skorzystało z uniwersalnej technologii indukcyjnego ładowania Qi, mogą bez problemu sprzedawać swoje ładowarki także użytkownikom telefonów Apple. Takim produktem jest XTORM FREEDOM Wireless Qi.

W zestawie z ładowarką otrzymamy wyłącznie skromną dokumentację oraz kabelek microUSB, którym musimy podpiąć się do zasilacza z USB-A lub portu w komputerze. Według informacji na opakowaniu za pomocą tej ładowarki możliwe jest ładowanie o mocy 10W. Jednak już dziś wiemy, że iPhone X pozwala na ładowanie o mocy 5W, a z czasem za sprawą aktualizacji 7,5W. Tak więc drzemiącej w tej podkładce mocy w pełni i tak nie wykorzystamy.
Urządzenie jest niewielkich rozmiarów. Wygląda trochę jak podkładka pod kubek z kawą. Powierzchnia ładująca w pierścieniu została wyłożona sztuczną skórą. Wokół niej zastosowano szary pierścień.

Natomiast w podstawie zastosowano dużą gumową stopę, która zapobiega wędrowaniu ładowarki po śliskim blacie biurka czy nocnej szafki. Urządzenie nie wymaga żadnego uruchomienia. Wystarczy, że podepniemy je przewodem do zasilania i już. Wystarczy już tylko położyć telefon plecami na ładowarce i ładowanie rozpoczyna się.

Podczas ładowania ładowarka podświetla się delikatnym niebieskim światłem. Wydawać by się mogło, że wygląda to dobrze i fajnie, że jesteśmy informowani o procesie ładowania, które trwa około 3 godzin.

Niestety problem się pojawia, jeżeli korzystamy z ładowarki na przykład w sypialni. W mojej jest grobowa ciemność i takie nawet bardzo lekkie niebieskie światełko przeszkadzałaby mi w zaśnięciu. Dlatego szkoda, że producent nie pomyślał o tym, by pozwolić na opcjonalne jego wyłączenie. A tak, ładowarka jest przeze mnie używana na biurku, a nie w sypialni, gdzie zawsze ze sobą zabieram telefon na noc, gdyż służy mi jako budzik.

Podczas ładowania telefon wyraźnie się nagrzewa. Jest to jednak normalne i nie trzeba się tym przejmować. Ładowanie trwa stosunkowo długo. Dłużej przy z w przypadku dobrego zasilacza i ładowania kablem. Jednak jeżeli będziemy używać tej ładowarki do ładowania telefonu w ciągu dnia w biurze czy w nocy, gdy śpimy, długi czas ładowania akumulatora nie wydaje się mieć takiego znaczenia.

Dodatkowo jest jeszcze jeden aspekt. Po powrocie do domu odkładam telefon zawsze na zasilacz. Dzięki temu, że nabrałem takiego nawyku, nie szukam już iPhone’a, nie wiedząc, gdzie go zostawiłem.

WERDYKT

Jeżeli macie iPhone’a 8, 8+ lub X lub inny model ze wsparciem dla ładowania indukcyjnego Qi, ten gadżet jest dla Was prawdziwym must have.

Zalety:

  • Podłączasz i działa
  • Kładziesz i ładujesz
  • Zdejmujesz i używasz

Wady:

  • Ładowanie trwa dłużej niż kablem

 

XTORM FAST CHARGING PAD FREEDOM Wireless Qi

  • Wymiary 90 x 90 x 15 mm
  • Wejście 5V/2A, 9V/1,67A
  • Wyjście FAST charging 10W
  • Waga 95 gramów
  • Cena 39 euro

Michał Gruszka
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Graczy opętał Omen

Opublikowane przez - 31 lipca 2017 0
Gdyby kiedyś ktoś kupował drogie, można by nawet rzecz bardzo drogie urządzenie, które ma mu służyć przede wszystkim, albo i…

LG G4: test i recenzja

Opublikowane przez - 6 lipca 2015 0
Prezentując G4, firma LG akcentowała przede wszystkim skórzane elementy obudowy, jako designerską rewolucję w świecie smartfonów. Na nas ten materiał…