Z Profilem Zaufanym do lekarza

Ta zmiana musiała kiedyś nastąpić. Z Profilu Zaufanego można teraz będzie skorzystać w trakcie wizyty u lekarza. Będzie go można potwierdzić w przychodni lekarskiej, zrealizować receptę dzięki e-dowodowi, a na wizytę u lekarza zarejestrujemy się korzystając z aplikacji mObywatel.

Według Ministerstwa Cyfryzacji to największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia. To przyjęty przez Radę Ministrów, a przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, projekt ustawy wdrażającej rozwiązania dotyczące tzw. e-zdrowia.

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Dzięki niemu np. zgłosimy narodziny dziecka, złożymy wniosek o 500+, o nowy dowód osobisty, zameldujemy się, ale również załatwimy online szereg innych spraw. Z Profilu Zaufanego korzystają obecnie już niemal 4 miliony Polaków.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy przewidują, że pracownik przychodni, lekarz, pielęgniarka, położna, którzy otrzymają odpowiednie uprawnienia będą mogli potwierdzać Profile Zaufane. W trakcie wizyty będzie też można założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie Profil Zaufany.

To nie wszystkie zmiany. Po wejściu w życie nowych przepisów pacjenci będą mogli zarejestrować się przychodni przy pomocy naszej aplikacji mObywatel. Natomiast dzięki e-dowodom będą mogli wygodnie zrealizować swoje e-recepty. mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony.

To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość. Dzięki niej już dziś możemy wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. Wystarczy mObywatel.

Dzięki wprowadzanym zmianom możliwe stanie się wdrożenie e-recepty transgranicznej, czyli recepty do zrealizowania w innych krajach Unii Europejskiej. W ramach cyfryzacji i elektronicznego obiegu dokumentów zlikwidowany zostanie także obowiązek stosowania przez lekarzy pieczątek.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy trafią teraz pod obrady Sejmu.

Zdjęcie otwarcia pochodzi ze strony Ministerstwa Cyfryzacji

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Plus oferuje 100 euro

Opublikowane przez - 27 maja 2019 0
Jeśli ktoś liczył na gotówkę musi obejść się smakiem. To bon, który można wykorzystać np. w nadchodzące wakacje Nowa promocja…