Zmiany w Kodeksie Pracy wpłyną na bezpieczeństwo pracy hybrydowej i zdalnej?

Już 7 kwietnia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje Kodeksu Pracy dotyczące pracy zdalnej i hybrydowej. Ten model zatrudnienia wprowadziło na stale aż 89% firm. Jednym z największych wyzwań związanych z pracą poza siedzibą organizacji jest bezpieczeństwo danych. Czy zmiany prawne wpłyną na jego poprawę?

Praca zdalna stanowi wyzwanie nie tylko z punktu widzenia kultury organizacyjnej firmy. W sytuacji, gdy ludzie wykonują swoje obowiązki spoza biura, używając do tego prywatnego sprzętu, pojawiają się też inne dodatkowe problemy. W modelu pracy stacjonarnej, niemalże każda firma zatrudniała dedykowany zespół IT, którego zadaniem było dbanie o zabezpieczenia sieci korporacyjnej. Praca z domu generuje nowe ryzyka i niebezpieczeństwa czyhające na zatrudnione osoby, które w większości nie mają specjalistycznej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zmiany w Kodeksie Pracy, które niebawem zaczną obowiązywać, nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia każdej osobie zatrudnionej w trybie hybrydowym lub zdalnym niezbędnych do wykonywania pracy narzędzi technicznych. Oddzielając w ten sposób sferę zawodową od prywatnej, zmniejszamy ryzyko, że osoby pracujące w naszej firmie staną się ofiarami np. phishingu i dojdzie do wycieku zarówno prywatnych, jak i firmowych danych. Samo zapewnienie firmowego sprzętu nie zagwarantuje jednak znacznej poprawy bezpieczeństwa. Dodatkowo potrzeba wdrożyć procesy zapewniające m.in. szyfrowanie dysków twardych i pamięci przenośnych na wypadek fizycznej utraty np. kradzieży lub zgubienia. Tego rodzaju zabezpieczenia są standardem w Capgemini Polska. Nasi eksperci z działu testów starają się nie tylko przewidywać potencjalne zagrożenia, ale też aktywnie im przeciwdziałamy – mówi Grzegorz Borowiec, Head of Security Community we wrocławskim oddziale Capgemini Polska.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest również edukacja pracowników. Osoby zajmujące się na co dzień zadaniami z dziedzin niezwiązanych bezpośrednio z cyberbezpieczeństwem, powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat zagrożeń i sposobów ochrony.

W Capgemini wdrożyliśmy szereg zabezpieczeń fizycznych, elektronicznych i organizacyjnych, które mają na celu kompleksową ochronę sprzętu i aplikacji służących do pracy zdalnej. Bezpieczne połączenie z naszą siecią online w trakcie pracy zdalnej zapewnia stosowanie VPN. Wykorzystujemy też inne rozwiązania, na przykład szyfrowanie danych, oprogramowanie antywirusowe, firewalle – dodaje Marta Maciejuk-Cierpiszewska, Information Security Officer z wrocławskiego oddziału Capgemini Polska.

Dodatkowym aspektem całkowitego odejścia od sztywnego modelu pracy biurowej w przeważającej liczbie firm, jest większe zainteresowanie technologią chmury, która poza tym, że w oczywisty sposób ułatwia pracę zdalną, znacząco wpływa również na poprawę bezpieczeństwa danych. Systemy chmurowe wyposażone są w najnowsze i stale rozwijane systemy zabezpieczeń. Dodatkowo przechowywanie danych w chmurze może pomóc zmniejszyć ryzyko zagrożeń związanych z błędami popełnianymi przez osoby pracujące. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie prawie całkowicie wyeliminować m.in. przechowywanie danych firmowych na urządzeniach typu pendrive, które mogą być nośnikami złośliwego oprogramowania oraz przesyłanie materiałów na prywatne adresy e-mail.

Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa to w obecnych czasach podstawa. W Capgemini stale przypominamy pracownikom o najważniejszych zasadach, czyli ustawianiu (i regularnym zmienianiu) silnych i unikalnych haseł wszędzie, także w domowych sieciach Wi-Fi, nieużywaniu sieci publicznych, blokowaniu komputerów i przede wszystkim nieprzesyłaniu firmowych dokumentów na prywatne maile lub za pomocą komunikatorów. Zwracamy też dużą uwagę na fizyczne bezpieczeństwo naszej infrastruktury, co potwierdzone jest wieloma certyfikatami. Regularne szkolenia z bezpieczeństwa informacji są u nas obowiązkowe dla każdego pracownika – komentuje Michał Mikucki, Dyrektor poznańskiego oddziału Capgemini Polska.

Praca zdalna oraz hybrydowa jest i będzie codziennością w większości firm. Możemy być pewni, że jej popularność w najbliższych latach nie będzie spadać. W obecnych czasach, kiedy pozyskiwanie talentów stanowi wyzwanie, a konkurencja pomiędzy pracodawcami jest silna coraz większym priorytetem staje się utrzymanie osób pracujących na dłużej – jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda, w firmach które wprowadziły na stałe model pracy hybrydowej rotacja pracowników spadła aż o 1/3. Aby jednak ten model pracy był bezpieczny zarówno dla firm, jak i dla ich klientów, konieczne jest utrzymywanie najwyższych możliwych standardów cyberbezpieczeństwa. Nowe regulacje prawne z pewnością wesprą takie działania, jednak nie zastąpią profesjonalnego przygotowania po stronie pracodawców.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

BOK a sprawa chomika

Opublikowane przez - 10 marca 2015 0
Wszyscy narzekają na pracę w Biurze Obsługi Klienta operatorów komórkowych. Przynajmniej narzekają ci, których o to spytali dziennikarze przy realizacji…

OnePlus 5 poznamy już 20 czerwca?

Opublikowane przez - 5 czerwca 2017 0
Wciąż nie wiemy kiedy dokładnie zadebiutuje długo oczekiwany OnePlus 5. Najnowsze informacje sugerują, że smartfon zostanie zaprezentowany już 20 czerwca.…